wtorek, 21 lutego 2012

Ubuntu dla Androida - pełnoprawny system biurkowy w kieszeni

Autor: Adrian Nowak, 19:24, wtorek, 21 lutego 2012


Ubuntu uruchomimy z poziomu telefonu wyposażonego w Androida. Fot. Canonical.
Ubuntu rozwija się w zaskakujący sposób. Wiedzieliśmy, że do użytkowników trafią wydania systemu przeznaczone dla telewizorów oraz smartfonów, jednak nikt nie spodziewał się, że producent dystrybucji zdecyduje się na niespotykaną do tej pory hybrydę.

Smartfon zamiast peceta

Twórca Ubuntu, Mark Shuttleworth, poinformował na swoim blogu o nowym projekcie "Ubuntu for Android", który ma przenieść pełnoprawny system do naszych telefonów. Choć testowe wydanie zaprezentowane zostanie dopiero na zbliżających się targach MWC w Barcelonie, już teraz wiadomo, jak całość ma działać.

W uproszczeniu, smartfon ma zastąpić peceta, a dokładniej jednostkę główną, bo sam monitor wciąż będzie wymagany. Z udostępnionych na stronie producenta zdjęć wynika, że Ubuntu będzie działało po prostu jako dodatkowa aplikacja, a sam Shuttleworth zapewnia, iż nie jest to jeszcze "Ubuntu dla smartfonów".

Jak łatwo się domyślić, Ubuntu nie uruchomimy na każdym urządzeniu. Minimalne wymagania dla smartfona hosta to m.in. dwurdzeniowy procesor 1 GHz, 2 GB wolnej pamięci, wyjście HDMI oraz 512 MB pamięci RAM. Jeszcze kilka lat temu bardzo podobnie wyglądała specyfikacja biurkowych maszyn, zatem pomysł uruchamiania na tego typu urządzeniach dodatkowego systemu nie powinien zaskakiwać.

Czemu akurat Android?

Jak tłumaczy Canoncial, platforma firmy Google tworzona jest wyłącznie z myślą o urządzeniach mobilnych, co implikuje listę zadań z którymi sobie nie radzi (np. drukowanie). Tutaj do gry wkroczyć ma Ubuntu, które nie tylko gości na komputerach biurkowych od dawna, ale także oferuje szereg aplikacji tego typu.

Zdaniem producenta Ubuntu aż 55% wszystkich deweloperów Linuksa wykorzystuje właśnie platformę tworzoną przez Canonical. Wsparcie dla systemu na mobilnym urządzeniu ma sprawić, że środowisko pracy stanie się jeszcze wygodniejsze (m.in. dzięki automatycznej synchronizacji), choć wszystko zależało będzie od tego, jak wydajnie działało będzie Ubuntu uruchomione na smartfonie.

Ubuntu dla Androida już jest. Ubuntu dla smartfonów już wkrótce?

Ubuntu będziemy mogli wkrótce uruchomić z poziomu smartfona. Osobnym projektem jest jednak platforma mobilna, która nie będzie działała w oparciu o Androida, ale raczej powinna z nim konkurować.

Dobrze, że Canonical mierzy w tym przypadku siły na zamiary i nie rzuca się od razu na niezwykle konkurencyjny rynek mobilny. Instalacja dodatkowej aplikacji z pewnością jest dla wielu użytkowników czy firm zadaniem mniej inwazyjnym, niż wymiana bazowego oprogramowania w smartfonie.

Jak zareagują na tego typu pomysły sami użytkownicy, prawdopodobnie będziemy mieli okazję przekonać się już wkrótce. Obecnie bez wątpienia głównym ograniczeniem będzie jednak niewielka liczba smartfonów spełniających wymagania sprzętowe podyktowane przez producenta Ubuntu.

więcej informacji: ubuntu.com/devices/android, za: markshuttleworth.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety