środa, 22 lutego 2012

Ubuntu dla Androida - pierwsze wideo! Robi wrażenie

Autor: Adrian Nowak, 08:04, środa, 22 lutego 2012


Ubuntu dla Androida. Fot. Muktware
Na pierwszą prezentację Ubuntu dla Androida nie musieliśmy długo czekać. System uruchomiony na Androidzie działa zaskakująco sprawnie, a przy okazji dość dobrze wykorzystuje również zalety smartfona.

Pisanie SMS-ów, przeglądanie kontaktów czy nawet uruchamianie androidowych narzędzi z poziomu Ubuntu nie stanowi już problemu.

Integracja obu platform przynosi niespodziewanie korzystny efekt. Wystarczy raz zobaczyć Ubuntu dla Androida, by zacząć zadawać sobie pytanie, kiedy wszystkie komputery biurkowe będą działały w ten sposób? Jeśli nie potrzebujemy bardzo dużych mocy obliczeniowych (np. do gier), rozsądniejszy wydaje się zakup dobrej jakości smartfona niż jednostki głównej.

Dwa systemy, jedno jądro?

Deweloperzy nieco zaskakująco skomentowali fakt obecności Ubuntu na Androidzie:

Wszyscy wiemy, że Android jest mobilnym systemem rozwijanym przez firmę Google. Najlepszą częścią Androida jest jądro Linuksa, zupełnie jak w przypadku Ubuntu. Wyobraź sobie, że Android i Ubuntu mogą pracować razem dzieląc między sobą jądro Linuksa na jednym urządzeniu. To właśnie jest nowy koncept, zaprezentowany przez Canonical pod nazwą "Ubuntu dla Androida".

O ile więc na techniczne szczegóły przyjdzie czas w przyszłości, już teraz widać, że systemu od Canonical prawdopodobnie nie wgramy na Androidzie tak łatwo, jak zwyczajnej aplikacji.

Świetne funkcje

Choć korzystam przede wszystkim z komputerów przenośnych, integracja tego typu sprzętu ze smartfonem do tej pory nie należała do łatwych zadań. Można co prawda bazować na zewnętrznych aplikacji dla Androida i otrzymywać proste powiadomienia na Ubuntu, jednak działa to dość sztucznie.

Do tej pory nie odnalazłem na przykład dodatku, który potrafiłby wyświetlić w Chrome powiadomienie np. o otrzymanej wiadomości SMS na urządzeniu z Androidem. Proste zadanie, a czy ktoś przychylił się kiedyś nad tym problemem?

Właśnie między innymi z tego powodu Ubuntu dla Androida robi na mnie ogromne wrażenie. Korzystamy ze smartfona "jak gdyby nigdy nic", natomiast po podłączeniu telefonu do doku, nie tylko uzyskujemy dostęp do pełnoprawnego pulpitu, ale jednocześnie wcale nie tracimy funkcji typowych dla urządzeń przenośnych.

Wśród najbardziej interesujących nowości znajdziemy:

  • Przeglądanie kontaktów zintegrowane z Unity;
  • Obsługa nadchodzących połączeń (możliwość odebrania i rozmowy, bądź odrzucenia);
  • Uruchamianie pełnoprawnych aplikacji z Androida, które możemy przeglądać z poziomu Unity;
  • Czytanie wiadomości SMS, a także możliwość wysyłania kolejnych;
  • Zintegrowany system powiadomień o aktualnym stanie telefonu;
  • Zaawansowana kontrola nad ustawieniami sieci w smartfonie.
Do tego nie mogło zabraknąć również bardziej prozaicznych funkcji, jak chociażby bezpośrednie wykorzystywanie sieci 3G (może również LTE) w uruchomionym na smartfonie Ubuntu, czy też możliwość włączenia całości w wersji Ubuntu TV.

Pierwsza prezentacja wideo

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety