środa, 1 lutego 2012

Unity z funkcją HUD, czyli rewolucji ciąg dalszy

Autor: Adrian Nowak, 15:01, środa, 1 lutego 2012


Ekran HUD w Ubuntu (mockup). Fot. Mark Shuttleworth
Jeszcze do niedawna można było liczyć na to, że Ubuntu 12.04 rzeczywiście będzie się skupiało na poprawie dostępnych już w systemie rozwiązań. Okazuje się, że nowych funkcji nie tylko nie zabraknie, ale Canonical chce wręcz po raz kolejny zaproponować rewolucyjne zmiany.

Na swoim blogu Mark Shuttleworth zaprezentował niedawno koncepcję menu HUD, którego próżno szukać domyślnie w konkurencyjnych systemach operacyjnych. Pomysł jest stosunkowo prosty: zamiast przekopywać się przez długie listy menu, wystarczy otworzyć poręczną wyszukiwarkę i wpisać początek nazwy funkcji, której szukamy.

Nic nowego?

Pomysły tego typu pojawiały się już od dawna, choć zwykle sprowadzały się do przeszukiwania listy samych aplikacji (jak chociażby domyślnie w Unity). Jak zauważył Mark Shuttleworth, przez ostatnie 30 lat menu ewoluowało tylko nieznacznie, co jego zdaniem czas nadrobić.

Co ciekawe, za przykład jednego z najbardziej interesujących rozwiązań dostępnych obecnie, pomysłodawca Ubuntu podaje narzędzia wchodzące w skład nowego pakietu Office od Microsoftu. W tym przypadku są to jednak nowości zaimplementowane w same aplikacje, czym Canonical zajmuje się tylko przy okazji.

Dla kogo HUD?

Ubuntu staje się coraz łatwiejsze w obsłudze z poziomu klawiatury. Czy to dziwny kierunek? Biorąc pod uwagę tabletowe zapędy systemu - bez wątpienia. Jak łatwo przecież zauważyć, tablety... nie mają klawiatury, a skoro już stukamy po ekranie, łatwiej trafić przecież w czytelną ikonkę.

Z drugiej strony, może właśnie w ten sposób Canonical próbuje obejść fakt, że obecne narzędzia dla biurkowych wydań Linuksa, są nijak przystosowane do ekranów dotykowych. Całość jest obecnie we wczesnej fazie rozwoju, więc na dobrą sprawę, trudno również prorokować, do czego ostatecznie zmierza wizja producenta Ubuntu.Instalacja w Ubuntu 12.04

Całość można przetestować w rozwojowym wydaniu systemu, wykonując w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:unity-team/hud
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Po instalacji musimy się jeszcze ponownie zalogować, a całość wywołujemy lewym przyciskiem "Alt".
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety