czwartek, 29 marca 2012

GNOME 3.4 z usprawnionymi rozmowami wideo

Autor: Adrian Nowak, 13:41, czwartek, 29 marca 2012


Przeglądarka uruchomiona w nowym GNOME Shell. fot. gnome.org
Na stronie GNOME czytamy, że programiści "znacznie ulepszyli interfejs użytkownika" nowej wersji pulpitu i choć dla wielu wciąż jest to po prostu "GNOME Shell", kolejne funkcje mają uczynić wykorzystywanie systemu wygodniejszym.

Sporo mówi się o Unity, jednak znacznie mniej emocji wzbudza jeszcze bardziej rewolucyjne GNOME Shell. Dlatego, że nie jest ustawione domyślnie w Ubuntu? Być może, jednak wciąż wystarczy kilka prostych kroków, by zastosować je w systemie.

Długa lista nowości

Od ostatniej wersji 3.2, około 1275 osób dokonało mniej więcej 41000 zmian w środowisku GNOME - czytamy na stronie projektu. Tak duża liczba nowości jest widoczna nawet, gdy rozłożymy ją na wszystkie aplikacje wchodzące w skład pulpitu.

Nowości obejmują płynne przewijanie, odświeżone składniki interfejsu użytkownika, ale także udoskonalony motyw wizualny i menu programów. Łatwiej przeszukamy teraz również dokumenty, przeprowadzimy wideorozmowę czy wykorzystamy animowane tło zmieniające się zależnie od pory dnia.

Nowości w interfejsie

Jeśli system wzbogacałby się tylko o poprawki "pod maską", czyli posiadał coraz lepszą stabilność i szybkość, prawdopodobnie nie zrobiłby zbyt dużej kariery. Na szczęście użytkownicy karmieni są również nowymi ikonkami i motywami, które akurat w przypadku nowego GNOME są też bardzo potrzebne.

Lista kontaktów w GNOME Shell. fot. gnome.org
Wyszukiwanie dokumentów z poziomu GNOME Shell. fot. gnome.org
Przeglądanie najnowszych dokumentów w GNOME. fot. gnome.org

Poza czytelniejszymi dokumentami, na użytkowników czeka również usprawnione zarządzanie energią, mniejsze paski przewijania w niektórych oknach, ale również liczne ulepszenia w komunikatorze Empathy. Program posiada teraz nowy interfejs do rozmów głosowych i wideorozmów. Całość jest w pełni zintegrowana z GNOME 3, co zdaniem autorów środowiska ma ułatwić odpowiadanie na przychodzące wiadomości.

Pełną listę nowości w środowisku można przejrzeć na stronie GNOME.org.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety