niedziela, 4 marca 2012

Ubuntu 12.04 Beta: Coraz większy nacisk na mobilność i tajemnicza przyszłość systemu

Autor: Adrian Nowak, 19:25, niedziela, 4 marca 2012


Ubuntu 12.04 Beta - Fot. omgubuntu.co.uk
Łatwiejsze wyszukiwanie funkcji i programów, czy integracja z zasobami webowymi - tego typu nowości jako pierwsze rzucają się w oczy po instalacji kolejnej wersji testowej Ubuntu 12.04 Beta, zaprezentowanej niedawno.

Zdecydowane zmiany w interfejsie dystrybucji od Canonical mają ją lepiej dopasowywać do aktualnej (czy wręcz przyszłej) sytuacji na rynku. Co więc czeka nas w najbliższym czasie?

Komputer biurkowy, tablet i smartfon najpóźniej za kilka lat będą standardowym wyposażeniem każdego, kto aktywnie korzysta z nowoczesnych technologii. Mark Shuttleworth już jakiś czas temu zapowiedział, że jego platforma ma być obecna na wszystkich trzech rodzajach urządzeń, a zatem w dużym skrócie możemy się spodziewać, że Canonical będzie się starało maksymalnie zintegrować wszystkie te sprzęty.

Wojna ekosystemów

W przyszłości czeka nas walka producentów o zdobycie klientów nie dla pojedynczych sprzętów, ale uzależnienie użytkowników od całych ekosystemów. Dość dobrze widoczne było to na niedawnych targach Mobile World Congress, gdzie Google wyraźnie zapowiedziało, że zamierza bardziej edukować użytkowników w kwestii tego, do jakiego "kręgu" wkraczają.

Kupując smartfona z Androidem znacznie łatwiej zsynchronizujemy wszelkie dokonywane na nim operacje z tabletem wyposażonym w tą samą platformę mobilną. Połączenie np. iPada 2 i Galaxy Nexusa nie będzie już tak wygodne, a to dopiero początek.

Na razie żaden z czołowych producentów nie może się jeszcze pochwalić biurkowym systemem, który byłby w stanie wspierać mobilną infrastrukturę. Pierwsze tego typu kroki wykonało już jednak Apple, a Microsoft za kilka miesięcy dokona prawdziwego skoku w nową generację prezentując Windowsa 8.

Jest miejsce dla Ubuntu?

Obecnie spekuluje się, czy Microsoft zdoła stworzyć realną konkurencję dla gigantycznych infrastruktur od koncernów Apple oraz Google, którym każdego dnia przybywają setki tysięcy urządzeń. Ostateczna decyzja będzie zależała jak zwykle od użytkowników i tego, jak będą decydowali swoimi portfelami.

Mając jednak tak szeroki zarys trudnego rynku systemów operacyjnych, który de facto jest już rynkiem wszystkich nowoczesnych urządzeń, samo Ubuntu wydaje się kroplą w gigantycznym morzu. Jak bardzo duży to ocean? Wystarczy zauważyć, że Mark Shuttleworth dysponował w swoim "złotym okresie" środkami przekraczającymi nieco pół miliarda dolarów. Obecnie natomiast Apple ma odłożone(!) ponad 100 miliardów dolarów, przy kapitalizacji całego koncernu przekraczającej pół biliona dolarów.

Oczywiście pieniądze to nie wszystko, jednak by móc marzyć o konkurowaniu z gigantami, trzeba się niezwykle pozytywnie wyróżnić. W przypadku Ubuntu tego typu cech jest obecnie stosunkowo niewiele.

Czym będzie walczyło Ubuntu?

Cena? - Byłoby świetnie, gdyby nie Android.

Jakość? - Pomimo rzeszy skrajnych komentarzy, trudno jako lidera nie wskazać tutaj iOS.

Dobre wsparcie dla pecetów? - Tutaj właściwie obecnie można by wskazać lukę. Dobry wujek Microsoft już w drugiej połowie tego roku udostępni jednak Windowsa 8, który swoimi kafelkami z Metro znów nie pozostawi zbyt dużego pola do popisu Ubuntu.

Czym więc Canonical chce zasilać swoją karierę na urządzeniach mobilnych? To pytanie pozostaje otwarte. Bez wątpienia jednak Shuttleworth ma tego typu zapędy, które wyraźnie widać w coraz bardziej "dotykowym" interfejsie. Jego jedyny problem tkwi w tym, że obecnie pomimo marzeń Canonical, Ubuntu działa jednak na pecetach, gdzie podotykać pulpit można sobie co najwyżej myszką.

Tajny plan?

Producent Ubuntu zwykle nie chwali się długoterminowymi planami. Kto wie, może ukrywa w rękawie asa, który pozwoli mu zawojować część rynku? Może mocniej skupi się na Azji, która dopiero  się rozwija? Jeśli macie pomysły, jak Canonical może tego dokonać, komentarze jak zwykle są do dyspozycji.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety