piątek, 27 kwietnia 2012

Steam wkrótce dla Linuksa - będzie rewolucja?

Autor: Adrian Nowak, 11:15, piątek, 27 kwietnia 2012


Steam przeniesie znane gry dla Linuksa?
Valve przeniesie na Linuksa klienta Steam umożliwiającego dostęp do setek gier - doniósł Michael Larabel z serwisu Phoronix. Nieoficjalne doniesienia o takich planach pojawiały się już od niemal dwóch lat.

Na Linuksie zagości również pełnoprawna wersja silnika Source, który wykorzystywany będzie w topowych produkcjach. Słowem, szykuje się prawdziwa rewolucja.

Steam to platforma podobna do App Store czy Google Play - umożliwiająca łatwe kupowanie i uruchamianie gier. O ile jednak również w Centrum oprogramowania Ubuntu znajdziemy aplikacje rozrywkowe, trudno mówić o ich szczególnej rozpoznawalności oraz jakości. Jasne, są wyjątki, ale one wyłącznie potwierdzają smutną regułę.

Nadchodzą zmiany

Steam sam w sobie to tylko platforma - warto o tym pamiętać. Jeśli więc zostanie przeniesiony na Linuksa, wciąż brakowało będzie elementu kluczowego: gier. Tutaj pozornie nie ma się z czego cieszyć, bo Pingwinek nie jest pierwszą niszową platformą na jakiej zadebiutuje Steam. Już od pewnego czasu całość dostępna jest dla Mac OS i tutaj wciąż lista ciekawych tytułów nie poraża długością.

Kluczowe dla debiutu na nowej platformie może być jednak również przeniesienie na nią silnika Source. Dzięki temu na Ubuntu najdalej za kilka miesięcy trafią tytuły takie jak Left 4 Dead 2, Saga Half-Life czy Portal. Gotowy silnik licencjonowany producentom gier pozwoli również na zwiększenie liczby rozrywkowych narzędzi od zewnętrznych producentów.

Tagi: , , , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety