poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Ubuntu 12.10 - znamy już nazwę i cykl wydawniczy

Autor: Adrian Nowak, 23:26, poniedziałek, 23 kwietnia 2012


Nowa "maskotka" Ubuntu. Fot. Frank.Vassen
Quantal Quetzal, czyli zwrot tak naprawdę nie mówiący większości ludzi nic, to nazwa kolejnego Ubuntu z numerem 12.10. Tym razem fantazja Marka Shuttlewortha poniosła wydanie w stronę kolorowego ptaka, który symbolizować ma technologie chmurowe oraz wizualną atrakcyjność.

Dociekliwi znajdą jednak również inne podobieństwa...

Wystarczy spojrzeć na obrazek z początku wpisu, by zauważyć, że ta kolorowa sikorka jest co najmniej przestraszona. Nic dziwnego - tak jaskrawe piórka czynią ją łatwą zdobyczą. O ile jednak w tym przypadku bez wątpienia służy to przyciągnięciu uwagi płci przeciwnej, tego samego nie można powiedzieć bynajmniej o pulpicie Unity. Sprawdzałem wielokrotnie.

Obserwując gabaryty tego stwora, trudno też łudzić się, że ma on jakikolwiek kontakt z chmurami. Jastrząb szybujący gdzieś wysoko, czy dzięcioł potrafiący rozbić dziobem każde okno... ach zapędziłem się. Mamy jednak to co mamy, czyli coś o czym właściwie niewiele osób słyszało, za to wygląda dość ciekawie. Może to i pasuje do Ubuntu?

Wracając jednak do faktów, zdaniem Shuttlewortha nowe Ubuntu 12.10 będzie "czymś kolorowym i lekkim". Nie ma co ukrywać, że nie jest to zbyt precyzyjne określenie i pasuje nawet do opakowania po Windowsie, a zatem jak zwykle możemy liczyć na moc niespodzianek.

Przy okazji udostępniono również plan wydawniczy, który nieco nakreśla drogę do wydania październikowego Ubuntu 12.10:

  • Alpha 1 - 7 czerwca
  • Alpha 2 - 28 czerwca
  • Alpha 3 - 2 sierpnia
  • Beta 1 - 6 września
  • Beta 2 - 27 września
  • Finalne wydanie Ubuntu 12.10  - 18 października
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety