środa, 16 maja 2012

Będzie remix Ubuntu z... GNOME

Autor: Adrian Nowak, 11:17, środa, 16 maja 2012


Logo GNOME. Fot. sílviamira.
Czego to doczekaliśmy. Gnome kojarzone z Ubuntu jak Bill Gates z dolarami, będzie się podpierało dodatkowym remiksem, by zaoferować pulpit ze "starym środowiskiem".

Podczas niedawnego Ubuntu Developer Summit, które odbywa się na krótko po premierze każdego wydania Ubuntu, jak zwykle ujawniono kilka interesujących nowości. Tym razem ich lista nie jest jednak przesadnie długa i wydaje się, że Mark Shuttleworth woli udostępniać produkty tak jak technologiczni giganci: w formie niespodzianek.

Jedną z nowości, którą przywołuje Joey Sneddon z Omg Ubuntu, ma być porzucenie Unity 2D. Na starszych i mniej wydajnych sprzętach, pulpit będzie za to wykorzystywał "Gallium3D llvmpipe". Co jednak mają zrobić posiadacze jeszcze bardziej wiekowych sprzętów? Cóż... będą mogli skorzystać z remiksu.

Choć GNOME 3.6 będzie użyte jako "baza" dla Ubuntu 12.10, oczywiście na domyślny GNOME Shell czy gnome-panel nie ma w nim co liczyć. Pomysł kontynuowania udostępniania Ubuntu z tego typu dodatkami jest bardzo dobry, choć wcześniej wpadli na niego chociażby twórcy Minta.

Nietrudno dostrzec, że oficjalne Ubuntu z GNOME (panelami czy Shellem) może się szybko stać zagrożeniem dla "domyślnego" wydania z Unity. Oczywiście pod warunkiem, że nowy ekosystem od Canonical, który w magiczny sposób połączy pecety, telewizory i telefony, nie rzuci nas na kolana...
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety