niedziela, 6 maja 2012

Gimp 2.8 z trybem jednego okna - instalacja i przegląd nowości

Autor: Adrian Nowak, 10:28, niedziela, 6 maja 2012


Nowy Gimp 2.8 z trybem jednego okna w Ubuntu. Fot. UbuCentrum.net//In-hype
Nasz linuksowy Photoshop właśnie pojawił się w stabilnej wersji 2.8. Choć do wspomnianego narzędzia od Adobe, Gimpowi jeszcze wiele brakuje, nie ma się co oszukiwać: większość użytkowników nie wykorzystuje nawet połowy jego funkcji.

Tym razem nowy Gimp wita przede wszystkim trybem jednego okna. Wiele różnego rodzaju palet i ustawień będących zawsze nie tam gdzie trzeba, wreszcie może być widoczne cały czas:

Nowości Gimpie 2.8. Fot. UbuCentrum.net//In-hype
Na powyższym zrzucie ekranu zauważyć można również funkcję ustawiania kilku różnych menu obok siebie w poziomie, nowy tryb przełączania się między plikami (nad zdjęciem), ale również długo wyczekiwane grupowanie warstw i edycję tekstu bezpośrednio na zdjęciu (a nie z wykorzystaniem dodatkowego okna).

Poprawiono również działanie narzędzi związanych z zaznaczaniem oraz transformowaniem obrazu (klatka transformacji) oraz dodano tagowanie pędzli i wzorów. Ważne jest również, że możemy obecnie otwierać nawet kilka różnych okien (np. z filtrami), które nie zakłócają się wzajemnie.

Instalacja

Finalną wersję nowego Gimpa można na razie zainstalować tylko w Ubuntu 12.04. W tym celu wystarczy wykonać w konsoli kolejno poniższe polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety