czwartek, 24 maja 2012

Instalacja setek nowych pluginów dla Gimpa 2.8

Autor: Adrian Nowak, 21:49, czwartek, 24 maja 2012


Nowy Gimp 2.8 z dodatkowymi filtrami.
Proste zabawy ze zdjęciami można wykonywać wykorzystując domyślnie obecne w Gimpie korektory kolorów czy krzywe.

Początkujący użytkownicy cenią sobie jednak również zbiór filtrów, który w kilka chwil potrafi odmienić niemal każdy obrazek. Zobaczmy, jak dodatkowe efekty wykorzystywać w nowej wersji popularnego edytora grafiki.

Zabawy nie zaczniemy, dopóki nie zainstalujemy w nowym Gimpie tytułowego zestawu wtyczek. W Ubuntu można tego dokonać wklejając w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp-plugin-registry

Dalsze kroki również nie należą do szczególnie trudnych. Wystarczy z menu FX-Foundry w Gimpie wybrać kategorię oraz nazwę filtra. Reszta wykona się sama.

Filtr LOMO w Gimpie 2.8. Fot. In Hype
Nie ma co ukrywać, że spora część wtyczek zwyczajnie się powtarza. Różnego rodzaju efekty kolorystyczne rodem z Instagrama często mogą również popsuć nasze zdjęcia. Samo eksperymentowanie jest jednak dość przyjemne.

Żądni dodatkowych efektów mogą jednak również sięgnąć do źródeł FX-Foundry, o których wspomina Andrew z bloga WebUpd8. Chodzi o skrypty, na bazie których powstała duża część efektów opisanych powyżej. Ich autor tłumaczy, że niezbyt podoba mu się m.in, polityka stosowania przez FX-Foundry osobnego menu w Gimpie do efektów, a także nazwy niektórych z nich.

Osoby, które chcą sięgnąć do źródeł, polegać muszą jednak na instalacji "ręcznej". W praktyce oznacza to, że skrypty pobrać musimy najpierw sami ze strony projektu, a następnie przenieść do katalogu /usr/share/gimp/2.0/scripts (bądź dla wybranego użytkownika ~/.gimp-2.8/scripts).
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety