wtorek, 29 maja 2012

Linux Mint 13 Mate i Cinamon: Szczęśliwa trzynastka?

Autor: Adrian Nowak, 18:57, wtorek, 29 maja 2012


W ubiegłym tygodniu udostępniono nowe wydanie popularnego Linuksa Mint, który tym razem zawitał w dwóch wersjach. Na użytkowników czekają standardowe panele GNOME, ale również zmodyfikowany pulpit GNOME Shell.

Po testach nowego Minta można odnieść wrażenie, że system jest dla świata Linuksa tym, czym kiedyś było Ubuntu.

Linux Mint 13 LTS "Maya" bazuje na nowym Ubuntu 12.04 i dostępny jest w wersji z pulpitem MATE (fork GNOME 2.3), bądź Cinnamon 1.4 (bazującym na GNOME Shell). Dystrybucja wykorzystuje teraz ekran logowania MDM (Mint Display Manager), który z kolei oparty został o GDM 2.2. Wyraźnie widać więc, że zespół Minta lubi przypisywać nowe nazwy modyfikowanym przez siebie projektom.

Lista istotnych dla użytkowników zmian nie jest jednak długa. Poprawiony wygląd motywów, czy zmiana domyślnej wyszukiwarki w dystrybucji na Yahoo to główne z nich. Oczywiście programiści nie szczędzili wysiłków również w związku z nowościami "pod maską", jednak one w dużej części wynikają z samego przejścia do bazowania na nowej wersji Ubuntu.

Zbiór nowych tapet w Mincie 13.

Nowy ekran logowania MDM w Mincie 13.

Duże zmiany niepotrzebne?

Obserwując reakcje użytkowników na pojawianie się kolejnych wersji Minta można odnieść wrażenie, ze tak naprawdę nie oczekują oni od systemu żadnych nowości. Choć nie mogło zabraknąć zmian wizualnych, tak naprawdę całość jest raczej kosmetyczną aktualizacją niż nowym wydaniem.

Choć strategia Minta zakładająca bardzo powolną ewolucję podoba się coraz większej liczbie użytkowników, odcina jednocześnie dystrybucję od poważniejszych innowacji. Wygląda na to, że system, który "po prostu działa" to dla wielu użytkowników wszystko, czego oczekują od swojej platformy na pececie. Brak obecności w szerszym ekosystemie (jak iOS i OS X, czy Windows Phone i Windows 8) na razie nikomu specjalnie nie doskwiera.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety