wtorek, 5 czerwca 2012

Elementary OS Luna - Linux na którego wszyscy czekali czy zwykły klon?

Autor: Adrian Nowak, 11:33, wtorek, 5 czerwca 2012


Elementary OS na ekranie produkcji firmy Apple. fot. youtube.com
W serwisie Wykop pojawił się ostatnio wpis określający Elementary OS jako "nową jakość w świecie Linuksa". Dla wielu jakość ta nie jest jednak aż tak "nowa" - widzieli ją już w Mac OS.

Już za jakiś czas wydana zostać kolejna wersja stabilna Elementary OS "Luna", która powinna zainteresować przede wszystkim fanów prostoty i oczywiście systemu od firmy Apple. W praktyce Luna przypomina jednak Mac OS X tylko powierzchownie, a na użytkowników czeka zestaw wielu szybkich i łatwych w obsłudze narzędzi.

Jak to w przypadku popularnych dystrybucji bywa, wersję "daily build" nowego Elementary OS można pobrać już teraz z serwerów SourceForge (tutaj wersja 64-bitowa). Oczywiście skorzystałem z okazji, by zobaczyć, co kolejna wersja lubianej dystrybucji ma do zaoferowania. Podstawowy wniosek to: jest prosto.

Prosto, prościej, za prosto?

Jak głosi stare ludowe powiedzenie, każda dystrybucja znajdzie swojego amatora. Można krytykować Debiana, Ubuntu czy Elementary, ale w praktyce to od potrzeb użytkowników zależy, czy dany system okaże się tym najlepszym. Dokładnie to samo tyczy się Elementary, które na przykład mi nie odpowiada.

Luna wypełniona jest forkami aplikacji, które znamy z Ubuntu, ale też licznymi autorskimi narzędziami, których nie znajdziemy w żadnej innej dystrybucji. Wiele z nich jest bardzo prostych, co choć bez wątpienia poprawia doznania wizualne, może być dość bolesne dla użytkowników, którzy jednak stawiają przede wszystkim na funkcjonalność.

Prosty motyw widgetu w GTK3 Granite. Fot. elementatyos.org
Wiele prostych rozwiązań chętnie widziałbym natomiast również w innych dystrybucjach, a do takich zaliczyć należy na przykład atrakcyjne widgety GTK3 Granite.

Typografia to ważny element każdego systemu. fot. elementaryos.org.
Na uwagę zasługuje również przykładanie dużej wagi do typografii, która znacznie poprawia wygląd nie tylko okienek dialogowych, ale i znanych narzędzi. Na pełniejszy przegląd samych programów przyjdzie czas po oficjalnej premierze nowego wydania.

Przetestuj sam

Jednoznaczna ocena tak złożonej dystrybucji nie jest łatwa i prawdopodobnie nie byłaby do końca sprawiedliwa. Z pewnością Elementary OS to projekt, który działa na korzyść ogółu popularności Linuksa, wzbogacając go o wiele nowych narzędzi i dając użytkownikom ciekawą alternatywę dla wiodących dystrybucji.

Z drugiej strony wielu osobom może nie podobać się okrojona liczba funkcji w środowisku i programach. Możliwość daleko idącego dopasowania systemu do własnych potrzeb jest przecież jedną z największych zalet Linuksa. Gorąco zachęcam jednak do testów nowej Luny, a poniżej świetna reklama dystrybucji na zachętę:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety