środa, 27 czerwca 2012

KDE przegrywa w konkurencji z innymi pulpitami? GNOME nie jest wiele lepsze

Autor: Adrian Nowak, 09:33, środa, 27 czerwca 2012


KDE 4.3.2 na Ubuntu. Fot. okubax
Peter Penz, który od ponad pół dekady rozwijał środowisko KDE, zrezygnował z dalszego wspierania pulpitu. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie uzasadnienie, jakie podaje na swoim blogu.

Jego zdaniem KDE nie ma obecnie szans na konkurowanie ze środowiskami znanymi z innych systemów.

Penz był przez wiele lat głównym deweloperem narzędzia Dolphin i użytkownikiem KDE od wersji 1.2 - zauważa Phoronix. Wydanie menedżera plików w wersji 2.1, które trafi do KDE 4.9 będzie ostatnim wspieranym przez Penza. On sam rezygnuje teraz nie tylko ze wspierania rozwoju znanego linuksowego pulpitu, ale porzuca go dla innego środowiska.

Skąd tak radykalne kroki? Oto, co możemy przeczytać na blogu programisty:

Używam KDE od wersji 1.2 i nigdy nie obchodziło mnie, jak duże udziały w rynku ma KDE czy Linux. Było dla mnie jednak ważne, że środowisko, które wykorzystuje i któremu poświęcam czas, może konkurować z pulpitami z produktów firmy Apple i Microsoft. Jako użytkownik zawsze miałem wrażenie, że mogę wykonywać moje typowe zadania, jak czytanie e-maili, przeglądanie sieci, zarządzanie dokumentami czy kolekcją muzyki i zdjęć, w sposób o wiele wygodniejszy niż na konkurencyjnych pulpitach.

Ale przynajmniej w przypadku wykonywanych przeze mnie najczęściej zadań, to zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Jest trudno dać tu jakieś przykłady bez wskazywania dokładnie na części KDE, które myślę, że nie są już w tym pulpicie konkurencyjne, więc nie będę tego robił.

Penz zauważa przy tym, że problemem jest tutaj nie samo środowisko, a raczej mniejsze zasoby w stosunku do największych technologicznych koncernów. "Jeśli nie ma tu wystarczającej liczby deweloperów do rozwijania skomplikowanych rzeczy i jeśli żadna firma nie inwestuje w programistów pracujących przy tym na pełen etat... wtedy po prostu tracimy ziemię pod nogami" - zauważa. - "I choć GNOME wydaje się mieć większe wsparcie ze strony firm, nie widzę między nim zbyt dużej różnicy w stosunku do KDE".


blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety