czwartek, 21 czerwca 2012

A może by tak... tablet z Ubuntu?

Autor: Adrian Nowak, 09:24, czwartek, 21 czerwca 2012


Klawiatura ekranowa w Ubuntu 12.04. Fot. tabletrepublic.com
Dobrze pamiętam, jak Mark Shuttleworth zarzekał się, że nie będzie Ubuntu dla tabletów. Nie trzeba było długo czekać, aż okazało się to zagraniem w stylu Billa Gatesa, który szacował, że komputery PC nigdy nie będą potrzebowały więcej niż 640 KB pamięci RAM. Cóż, nie przewidział, że MS stworzy kiedyś Vistę.

Tablety z Ubuntu to już nie fikcja pismaków, a namacalna rzeczywistość. Joey z OMG Ubuntu zauważył, że urządzenie SmartQ T20 otrzymało od producenta nowe oprogramowanie, właśnie z nowym systemem od Canonical w wersji 12.04. Nic nie szkodzi, że nie kojarzycie nazwy tego tabletu, nie jesteście sami.

T20 (przypominający nazwę czołgu) w rzeczywistości jest dość lekkim urządzeniem wyposażonym w 1,5 GHz procesor ARM, 1 GB pamięci RAM i 16 GB przestrzeni na pliki. 10,1-calowy ekran tabletu oferuje rozdzielczość 1280×800 pikseli, a zatem cały sprzęt pozostawia niewiele do życzenia.

Unity jednak nie dla tabletów?

Wydaje się, że wystarczy dodać ekranową klawiaturkę, by Unity stało się nagle świetnym pulpitem dla tabletów. Gówno prawda. O ile sam pasek z lewej strony ekranu rzeczywiście jest dostosowany do obsługi z poziomu panelu dotykowego, tego samego nie można powiedzieć o głównym elemencie Unity, czyli ekranie startowym Dash.

Dash, jak wiemy, bardzo wygodnie obsługuje się z poziomu klawiatury. Dla użytkowników Linuksa nierzadko zaprawionych w bojach z trybem tekstowym, jest to duża zaleta. Wyskakująca klawiaturka ekranowa nad (również fruwającym) ekranem startowym? To już nie wygląda najlepiej.

Na razie pozostaję wiec sceptyczny, jeśli chodzi o Ubuntu na tabletach. Poza kwestią systemu, dużą niewiadomą pozostaje również oprogramowanie - pecetowe do szpiku kości, które nawet nie słyszało o dotykaniu. Sporo zmienić może natomiast premiera Ubuntu dla smartfonów, które (niczym iOS czy Android) prawdopodobnie będzie stanowić odrębny twór i stanie się prawdziwą platformą mobilną. Na razie Ubuntu nią nie jest.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety