piątek, 29 czerwca 2012

Ubuntu rośnie o 160%! Nie zgadniecie gdzie...

Autor: Adrian Nowak, 18:00, piątek, 29 czerwca 2012


Meena Bazaar. Red Fort, Delhi, India. Fot. archer10 (Dennis)
Są na tym świecie miejsca, gdzie Ubuntu zyskuje popularność niezwykle szybko. Żeby je odnaleźć trzeba jednak udać się do Azji, bo jak ujawnił ostatnio Mark Shuttleworth, to własnie w Indiach jego system tylko w ciągu ostatniego roku zwiększył swoje wpływy aż o 160%.

Jak mówi Shuttleworth w rozmowie z EFYTimes:

Wybraliśmy Indie jako największe (za Chinami) miejsce dla naszych sklepów detalicznych, gdyż obserwujemy niezwykłe szanse i wzrost w tym kraju. Indie są jednym z krajów, gdzie Ubuntu odnosi największe sukcesy i zostało dobrze przyjęte. (...) Tyko w ostatnim roku odnotowaliśmy tu wzrost o 160%, więc wierzymy, że jest tu prawdziwy potencjał i zapotrzebowanie.

Twórca Ubuntu zauważa również, że Canonical nie posiada własnych sklepów, ani nie buduje sprzętu. Rozwiązania tego typu przygotowują natomiast partnerzy londyńskiej firmy, którzy w swoich placówkach (na razie głównie w Azji), będą sprzedawali komputery z zainstalowanym Ubuntu.

- Nasi partnerzy OEM wierzą, że możemy rosnąć, jeśli zastosujemy odpowiednie kroki marketingowe i będziemy edukowali użytkowników - mówi Shuttleworth.

Wzrost również w Polsce?

Zainteresowanie systemem Ubuntu w naszym kraju prawdopodobnie nie wzrosło aż tak istotnie jak w Azji, jednak również mamy przesłanki ku temu, by sądzić, że zyskuje on u nas popularność.

Popularność Linuksa i urządzeń z Androidem. Żródło: ranking.pl
Według Ranking.pl w ostatnich latach zainteresowanie Linuksem w naszym kraju było praktycznie niezmienne. Ostatni kwartał to jednak najmocniejszy od dawna wzrost, który byłby o wiele większy, gdybyśmy wliczyli w to również Androida.

Wzrost ma znaczenie?

Ostatecznie nie jestem jednak fanem nadmiernego ekscytowania się udziałami w rynku poszczególnych systemów operacyjnych. Czy Mac OS jest 10-krotnie gorszy od Windowsa, skoro właśnie w takich proporcjach występuje na polskim rynku? Prawdopodobnie nie. To samo dotyczy też Linuksa.

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety