piątek, 6 lipca 2012

Agila Faktury już dostępne, czyli prowadzenie firmy na Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 14:21, piątek, 6 lipca 2012


Agila Faktury w Ubuntu 12.04. Fot. UbuCentrum.net
Twórcy narzędzia Agila Faktury po długich testach udostępnili użytkownikom Linuksa nową aplikację. Całość przeznaczona jest dla właścicieli firm, którzy nie chcą być zależni od Windowsa.

Sam prowadzę firmę i co oczywiste, korzystam przede wszystkim z Ubuntu, więc od czasu, gdy twórcy Agili zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc w promocji ich programu, chętnie kibicuje całemu projektowi.

Czemu brakuje programów tego typu?

Duże firmy przygotowujące oprogramowanie, na razie zwykle omijają Linuksa. Według jednego z programistów Agili z którym rozmawiałem, jest to m.in. efekt wielu różnych dystrybucji i wydań, na jakich trzeba jednocześnie testować narzędzie. Okazuje się więc, że urodzaj różnych odłamów Linuksa ma również wiele wad.

Sama Agila Faktury działa na ostatnich wydaniach Ubuntu, Kubuntu oraz Linux Mint, w tym wersjach LTS z przedłużonym wsparciem technicznym. W przyszłości udostępnione mają zostać również edycje dla dystrybucji nie wywodzących się z Debiana.

Co potrafi Agila Faktury?

Agila Faktury to prawdziwy kombajn jeśli chodzi o liczbę funkcji. Przyznam, że sam będę wykorzystywał na razie chyba tylko kilka procent, jednak różni użytkownicy mają różne potrzeby.

Różne typy dokumentów, jakie może wygenerować Agila Faktury. Fot. UbuCentrum.net
Cała aplikacja działa niezwykle sprawnie, a z najważniejszych funkcji wymienić należy m.in. generowanie dokumentów:

  • Faktura VAT
  • Faktura korygująca
  • Faktura VAT-MP
  • Faktura Proforma
  • Faktura VAT-Marża
  • Faktura zaliczka
  • Faktura końcowa (rozliczająca)
  • Paragon
  • Paragon imienny
Z tego co zauważyłem, aplikacja pozwala również na łatwe dodawanie listy kontrahentów czy definiowanie towarów i usług, jakie posiadamy w swojej ofercie.

Ustawienia kontrahentów w Agila Faktury. Fot. UbuCentrum.net
Dla bardziej wymagających użytkowników, nie zabrakło również funkcji takich jak kopie zapasowe, automatyczny system aktualizacji czy możliwość wygodnego uzupełniania szczegółowych danych dotyczących współpracujących z nami firm.

Wasz głos został wysłuchany

Gdy po raz pierwszy udostępniono wersję demonstracyjną Agili S3, narzekaliście na zbyt optymistyczne kolory. Mnie tam się podobały, zawsze to jakieś urozmaicenie w niełatwym życiu przedsiębiorcy. Agila Faktury ma już jednak funkcję zmiany wyglądu, zatem motyw "hawajski" można uruchamiać np. tylko w jesienne dni.

Możliwość zmiany wyglądu narzędzia Agila Faktury. Fot. UbuCentrum.net
Swoją drogą, ogólny wygląd narzędzia też trzeba pochwalić. Niewiele z aplikacji, nawet tych najpopularniejszych, oferuje różne opcje kolorystyczne. Fani Linuksa lubiący dopasowywać programy do swoich upodobań powinni być zadowoleni.

Przetestuj za darmo

Za dobre i użyteczne aplikacje warto zapłacić, jednak wcześniej program dobrze jest przetestować. Agilę Faktury można ściągnąć za darmo ze strony twórców dla dystrybucji Ubuntu, Kubuntu i Linux Mint.

Narzędzie można bez ograniczeń testować przez całe dwa tygodnie, a gdy uznacie, że warto mieć go pod ręką na stałe, Agilę Faktury można kupić za 119 zł na stronie projektu.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety