piątek, 13 lipca 2012

Facebook zintegrowany z Unity - to już rzeczywistość. Kiedy kolejne aplikacje?

Autor: Adrian Nowak, 09:36, piątek, 13 lipca 2012


Facebook w Unity. Koszmar wielu użytkowników w pełnej krasie. Fot. junaid lone/Google+
Facebook jest wygodny jako biurkowe narzędzie? Moim zdaniem nie. Wiele osób wgra jednak całość, zanim zdąży pomyśleć.

Dzięki narzędziu Fogger, a także dodatkowym skryptom przygotowanym przez jednego z internautów, Facebook świetnie integruje się z pulpitem od Canonical - zauważa Joey Sneddon z OMG Ubuntu. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co kto uważa za świetną integrację...

Program na stałe

Zamienianie stron internetowych na aplikacje nie jest nowym wyczynem, jednak mam wrażenie, że praktyka taka stawała się coraz rzadsza. Aż tu nagle takie kwiatki.

Fogger z dodatkowymi skryptami pozwolił jednak na coś więcej, niż tylko proste osadzenie strony w okienku. Udało się na przykład zaimplementować integrację z paskiem Unity, ale również obsługę powiadomień o liczbie nowych wiadomości - wyświetli się ona po prostu w chmurce charakterystycznej dla Ubuntu.

Nie dziękuję, mam Chrome'a

Poza tym, że mam pewne zarzuty co do estetyki całego rozwiązania, dodatkowe chmurki czy lepsza integracja z Unity to dla mnie tak naprawdę nic nowego. Kilka rozszerzeń dla przeglądarki Chrome i efekt jest znacznie lepszy (całość opisałem dokładniej w tekście: Poradnik: Chrome i Facebook, czyli jak zapanować nad nowymi wiadomościami).

Integracja może być lepsza

W przyszłości spodziewam się natomiast, że Canonical zaproponuje jeszcze lepszą integrację różnego rodzaju programów z Unity. Wspominałem o tym wcześniej, natomiast w kontekście witryn społecznościowych czy usług internetowych, całość jest jeszcze bardziej czytelna.

Czy pasek wyszukiwania nie może się błyskawicznie zamienić w pole do ustawiania statusu? Jasne, że może. Jeśli całość zostanie lepiej zintegrowana ze smartfonami (np. dzięki specjalnej wersji Ubuntu), nie trudno sobie wyobrazić, jak poziomu Unity wysyłamy również SMS-y, czy obsługujemy inne formy komunikacji.

Łatwo zauważyć, jakie efekty takie połączenie będzie miało w dłuższej perspektywie, gdy smartfony staną się również naszymi cyfrowymi portfelami. Zarządzenie pieniędzmi, czy nawet wykonywanie prostych zakupów z poziomu  linuksowego pulpitu może być bliżej, niż nam się wydaje.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety