wtorek, 10 lipca 2012

MeeGo odżywa! Byli pracownicy Nokii łączą siły

Autor: Adrian Nowak, 11:30, wtorek, 10 lipca 2012


Linux MeeGo na Nokii N9. Fot. Nokia
Na pewno pamiętacie MeeGo. To ten Linux mobilny, który miał przynieść Nokii prowadzenie na rynku smartfonów. Zamiast niego fiński producent wybrał jednak platformę Windows Phone, wspieraną przez koncern z Redmond. Efektów tej współpracy nie będę przytaczał z sympatii dla niezniszczalnej Nokii 3310.

MeeGo powalczy

Za każdym projektem stoją ludzie, bez których nie miałby on szans na powodzenie. Pomijając fakt, że w Nokii chyba powoli takich osób zaczyna brakować, osoby związane z nowymi technologiami zwykle nie ulatniają się bez śladu. Odchodzą po prostu z "korpo" i tworzą własne biznesy.

Dokładnie tak jest w przypadku zespołu MeeGo. Nokia z niego zrezygnowała, ale ludzie stojący za rozwojem systemu bynajmniej nie przestali w niego wierzyć - to się naprawdę liczy.

Startup o lokalnie brzmiącej nazwie Jolla tworzy m.in. Marc Dillon, który był jednym z głównych inżynierów Nokii pracujących nad MeeGo (wcześniej Maemo) już od 2006 roku. Dillon opuścił fińską firmę dopiero kilka tygodni temu.

- Nowe smartfony z MeeGo będą tworzone wspólnie z naszymi partnerami w przemyśle oraz inwestorami, a także wsparciem ze strony społeczności MeeGo. - czytamy na stronie projektu.

Smartfony z MeeGo mają szansę?

Typowe pytanie, jakie zawsze pojawia się, gdy nowy produkt musi walczyć z gigantami technologicznego rynku. Skoro jednak pewni inwestorzy (nie wiadomo jacy) zainwestowali w nową firmę rozwijającą MeeGo, z pewnością wierzą, że rozmnoży ona ich pieniądze. Chyba, że liczą na szybki exit i sprzedanie całości jednemu z liderów rynku technologicznego.

Jeśli chodzi o mnie... więcej Linuksa na smartfonach? Czemu nie...
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety