wtorek, 3 lipca 2012

Minitube 1.8 - byłem sceptyczny, ale się przekonałem

Autor: Adrian Nowak, 10:00, wtorek, 3 lipca 2012


Minitube w Ubuntu 12.04. Fot. UbuCentrum.net
Serwis YouTube zna każdy i wydawałoby się, że jego obsługi nie można zbyt mocno uprościć. Narzędzie Minitube wzięło na swoje barki trudne zadanie usprawnienia czegoś, co już teraz rozwijają setki osób. Moim zdaniem misja ta się udała.

Program to program

Uruchamianie zwykłych aplikacji odchodzi powoli do lamusa. Przynajmniej na pecetach, coraz popularniejsze stają się narzędzia webowe. Minitube wydaje się początkowo krokiem wstecz i raczej żerowaniem na popularności serwisu YouTube.

Po chwili zastanowienia, czy Thunderbirdowi można jednak zarzucić, że obsługuje pocztę np. z Gmaila, również oferującego interfejs webowy? Jasne, że nie. Jeśli jakieś zadanie wykonuje się wygodniej z poziomu "biurkowej" aplikacji, to czemu z tego nie skorzystać...

Co Minitube robi lepiej?

Korzystanie z Minitube nie miałoby sensu, gdyby program oferował te same funkcje, które dostępne są na stronie serwisu wideo od koncernu Google. Oczywiście nie mogło zabraknąć możliwości wyświetlania filmów, jednak to dodatkowe rozwiązania czynią całe narzędzie wartym uwagi.

Dwie największe zalety to domyślnie uruchomiona funkcja odtwarzania kolejnych materiałów wideo z danego wyszukiwania, a także możliwość wygodnego zapisywania wybranych filmów. Dzięki łatwemu tworzeniu czegoś na wzór playlist, łatwo zamienimy Minitube w nasz odtwarzacz muzyczny, który odgrywał będzie kolejno materiały wybranego zespołu.

Zapisywanie filmików w czasach wszechobecnej sieci, choć wydaje się mocno archaiczne, wciąż jest często niezastąpione. W Minitube ściągnięcie wybranego materiału na dysk to dosłownie jedno kliknięcie.

Dobre uzupełnienie

Nie zamierzam rezygnować z wykorzystywania webowego interfejsu YouTube. Minitube jednak zdecydowanie pozostanie na moim dysku, bo lepiej niż internetowa strona serwisu radzi sobie ze wspomnianymi wcześniej zadaniami. Program można pobrać dla Windowsa i Mac OS ze strony producenta, natomiast w Ubuntu 12.04 wgramy go, wykonując kolejno w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/minitube
sudo apt-get update
sudo apt-get install minitube
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety