środa, 18 lipca 2012

Steam oficjalnie dla Ubuntu 12.04. Pierwsza gra już wkrótce

Autor: Adrian Nowak, 09:18, środa, 18 lipca 2012


Left 4 Dead 2. Fot. materiały prasowe
Firma Valve, zajmująca się produkcją platformy Steam, uruchomiła specjalny blog dla użytkowników Linuksa, w którym zdradza pierwsze informacje na temat nadchodzących tytułów. Wielkiego zaskoczenia tym razem nie ma.

Najpierw Ubuntu

Platforma Steam w pierwszej kolejności zadebiutuje na Pingwinku w Ubuntu 12.04. Wybór właśnie tej dystrybucji raczej nie powinien nikogo dziwić. Prawdopodobnie jest to najpopularniejsze wydanie dla komputerów biurkowych, a do tego duża część użytkowników dystrybucji od Canonical nie skupia się na technicznych szczegółach działania systemu, szukając po prostu narzędzi do pracy czy rozrywki.

Valve zapewnia, że Steam dla Linuksa będzie posiadał identyczne funkcje, jak ten znany z Windowsa. Zadanie nie będzie jednak łatwe, bo platforma jest bardzo rozbudowana, a więc przynajmniej na początku trzeba się będzie prawdopodobnie pogodzić z pewnymi brakami.

Wydajność jak u konkurentów

Pierwszą grą, jaka zadebiutuje w ramach Steama na Ubuntu będzie Left 4 Dead 2. Twórcy zapewniają, że jej wydajność i jakość będzie podobna, jak w przypadku Windowsa. Całość wykorzystywać ma OpenGL i oczywiście silnik Source.

Warto zauważyć, że niedawno również Electronic Arts udostępniło dwie swoje gry, które pobrać można z poziomu Centrum Oprogramowania Ubuntu. Ich jakość nie rzuca jednak na kolana: są to proste tytuły 2D, prawdopodobnie zaprezentowane tylko po to, by sprawdzić, jak duże jest zainteresowanie użytkowników produktami tego typu.

Jak będzie naprawdę?

Warto zauważyć, że Steam ma już za sobą premierę na jednej z niszowych platform: Mac OS X. W przypadku systemu od firmy Apple liczba dostępnych na platformie aplikacji jest znacznie niższa niż dla Windowsa. Nie ma się co łudzić, że jeszcze mniej popularne Ubuntu, będzie tu traktowane z większym priorytetem.

Niewątpliwie jest to jednak krok w dobrą stronę. Im więcej płatnego oprogramowania wysokiej jakości dostępne będzie dla Linuksa, tym szybciej będzie go przybywało.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety