poniedziałek, 16 lipca 2012

Ile GODZIN uruchamia się Ubuntu na 8-bitowym mikrokontrolerze?

Autor: Adrian Nowak, 12:15, poniedziałek, 16 lipca 2012


Ten niepozorny zestaw umożliwia uruchomienie Ubuntu. Fot. dmitry.co
Jeden z rosyjskich programistów postanowił udowodnić, że Linuksa można uruchomić na 8-bitowym mikrokontolerze. Do tej pory sądzono, że aby wystartować Pingwinka, niezbędny jest co najmniej 32-bitowy procesor (z jednostką zarządzania pamięcią MMU), a także ok. 1 MB pamięci RAM na jądro.

Zadanie się udało, ale szybkość systemu zdecydowanie nie pozwala na jakiekolwiek jego użycie.

Dmitrij Grinberg uruchomił Linuksa 2.6.34 na mikrokontrolerze ATmega 1284p. Zintegrowana pamięć tego modelu ATmegi ma tylko 16 kB SRAM i 128 kB Flash, więc Rosjanin podłączył do niej jeszcze starą kość RAM SIMM, natomiast za pamieć masową posłużyła karta SD o pojemności 1 GB.

Karkołomne zadanie

Uruchamianie Linuksa na ATmega 1284p
Linux rzeczywiście nie radzi sobie bez 32-bitowego CPU ze wspomnianym modułem zarządzania pamięcią, jednak Grinberg stworzył coś pozornie nierealnego: emulator procesora ARM dla mikrokontrolera ATmega 1284p.

Pingwinek ma więc do swojej dyspozycji emulowany procesor ARMv5TE, który taktowany jest zegarem 6,5 kHz. Jak widać, jest to rząd wielkości zupełnie inni niż nawet ten spotykany w smartfonach z Androidem.

Dla cierpliwych

Jeśli narzekacie, że wasz komputer uruchamia się zbyt wolno, może w przyszłości będziecie dla niego bardziej wyrozumiali. Opisanej wyżej konstrukcji załadowanie Linuksa do tylko do poziomu pojawienia się znaku zachęty Basha zajmuje 2 godziny. Ile trwa ładowanie całego Ubuntu? Aż 6 godzin.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety