poniedziałek, 2 lipca 2012

Waszym zdaniem: Torvalds był łagodny dla Nvidii, a Linux może konkurować z Mac OS?

Autor: Adrian Nowak, 08:47, poniedziałek, 2 lipca 2012


Fot. 14zawa/Flickr
Ankiety i komentarze to nieustanne miejsce Waszej dyskusji, nad którą warto chociaż raz w tygodniu się zatrzymać. Ostatnie dni były o tyle ciekawe, że nie brakowało ważnych dla linuksowego świata wydarzeń.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło ostatnio odejście jednego z kluczowych deweloperów KDE, który stwierdził, że pulpit ten nie sprawdza się w niektórych zadaniach, a przynajmniej ustępuje pod tym względem środowiskom z Mac OS czy Windowsa. Wasze zdanie na ten temat było zupełnie inne...

W ankiecie, którą wypełniło ponad 800 osób, aż 70,98% respondentów uznało, że linuksowe środowiska są realną konkurencją dla Windowsa i Mac OS. Przeciwne zdanie miało 23,54% ankietowanych, natomiast 5,48% nie było przekonanych, co do wyższości żadnej z platform.

Nvidia słusznie skarcona

Tylko 12,57% z niemal 700 pytanych osób uznało natomiast, że Linus Torvalds był zbyt ostry dla Nvidii. Pozostałe 87,43% ankietowanych nie miało problemów z gestem twórcy Linuksa, szczególnie, że przyniósł on drobne zmiany na lepsze jeśli chodzi o sterowniki dla układów Optimus.

Znacznie bardziej podzielone opinie mieliście natomiast jeśli chodzi o to, jak popularność systemu ma się do jego jakości. 74,42% pytanych uznało, że między tymi dwoma cechami nie ma związku, natomiast 23,49% respondentów stwierdziło, iż są one powiązane. Swojego zdania nie było pewnych tylko 2,09% osób, które wypełniły ankietę.

Instrukcje wideo dla początkujących? Jak najbardziej

Przy okazji udostępnienia kursów wideo dla początkujących użytkowników Ubuntu, aż 68,97% pytanych uznało, że materiały tego typu powinny znaleźć się domyślnie w systemie. Oczywiście dołączanie ich do obrazu z instalatorem byłoby nie najlepszym wyjściem, jednak ich dostępność np. na stronie pomocy Canonical, mogłaby się okazać niezwykle wygodna.

+ Komentarz tygodnia

W tym tygodniu najwięcej "plusów" zebrał komentarz Bartosza Zasiecznego, pod tekstem "KDE przegrywa w konkurencji z innymi pulpitami? GNOME nie jest wiele lepsze". Oto on:

Linuksowe środowiska są jak najbardziej konkurencyjne. Ale oczywiście mówię tu o GNOME czy Unity, które poszły w stronę trochę zblokowanego usability, a nie typowo linuksowego "Mam 1000 opcji, ale żadna nie działa dobrze". W tę stronę poszło KDE. Mamy pierdyliard podprojektów, które się dublują (Bangarang, Amarok, JuK), a żaden nie spełnia swojego zadania dobrze. Dodajmy do tego podejście do UI iście windowsowe z lat 90 wpakowane w efekciki i przeźroczystości, i katastrofa gotowa. Pewnie zaraz GregKoval wyjedzie z jakimś "nawracającym" postem, niemniej i tak uważam, że do momentu premiery GNOME 3 i Unity desktop linuksowy był ksenofobiczny i błądził po ściezkach "personalizacji" i "dostosowywania pod siebie", mając gdzieś usability.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety