środa, 19 września 2012

Cinnamon 1.6 - nowy pulpit z Linux Mint już dostępny

Autor: Adrian Nowak, 09:56, środa, 19 września 2012


Po czterech miesiącach pracy zaprezentowano nowe wydanie Cinnamon 1.6, które oferuje nie tylko setki poprawek błędów, ale również nowe funkcje i wiele ulepszeń dotychczasowych rozwiązań.

Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość tytułowania obszarów roboczych. Warto zauważyć, że nie są to tylko dodatkowe pulpity, jak w przypadku Unity, ale raczej coś na zwór tego, co znamy z KDE SC. Nawet po restarcie komputera, możemy szybko powrócić do swoich zestawów narzędzi (np. praca, dom czy rozrywka)

Obszary robocze w Cinnamon. Fot. linuxmint.com
Dodano teraz wsparcie dla Cinnamon 2D, w które powinno się sprawdzić w przypadku braku przyśpieszenia sprzętowego, zoptymalizowano przełączanie się między oknami skrótem Alt+Tab (można używać miniatur z podglądem okien), a także ulepszono aplet dźwiękowy (wyświetla większą okładkę albumu i umożliwia wyciszanie wybranych źródeł).

Ważną zmianą jest również możliwość edycji zachowania panelu, czego w standardowym Ubuntu niestety brakuje. Użytkownicy Cinnamona mogą skonfigurować np. auto-ukrywanie panelu czy dostosować jego wysokość.

Lepsze aplety

Lista programów z różnych obszarów roboczych.
Wśród nowości znaleźć można również aplet "windows quick-list", który wyświetla listę wszystkich otwartych aplikacji na różnych obszarach roboczych. Całość pozwala się szybko zorientować w uruchomionych narzędziach również dzięki niemałym ikonkom.

W Cinnamon 1.6 odnajdziemy także aplet powiadomień, który w jednym miejscu gromadzi wszystkie ostatnie komunikaty przesyłane przez system oraz aplikacje, a wiec nie ma mowy o tym, by przeoczyć ważną wiadomość.

Łatwiej regulować możemy teraz również jasność ekranu czy zmieniać tapetę, a Nautilusa zastąpił jego fork o nazwie Nemo.

Nowości już teraz mogą pobrać użytkownicy openSUSE, natomiast posiadacze Ubuntu czy Minta, będą musieli zaczekać prawdopodobnie jeszcze kilka dni. Gdy tylko całość zostanie udostępniona, na pewno zamieszczę instrukcję, jak wgrać Cinnamon 1.6.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety