środa, 19 września 2012

Fedora 18 Alpha już do pobrania. Cinnamon 1.6 i nowy instalator czekają

Autor: Adrian Nowak, 10:30, środa, 19 września 2012


Fedora co prawda nie jest moją ulubioną dystrybucją, jednak na jej testowe wydanie warto zwrócić uwagę z co najmniej kilku powodów. O całkowicie odświeżonym instalatorze Anaconda wspominałem już wcześniej, jednak system wyposażono również w kilka innych ważnych zmian.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nowe wersje pulpitów, w tym KDE SC 4.9, Xfce 4.10, GNOME 3.6 oraz Cinnamon 1.6, które znajdziemy w pierwszym wydaniu Alpha nowej Fedory 18. O nowościach w pulpicie z Linuksa Mint również wspominałem już wcześniej.

Poza testowaniem nowych pulpitów, tak naprawdę w nowej Fedorze nie znajdziemy jeszcze zbyt wielu z nowości, nad którymi pracują programiści. Łącznie do finalnego wydania ma trafić ponad 70 funkcji.

Jak to w przypadku wczesnych wydań testowych bywa, na razie skupiono się na aktualizacji pakietów do nowych wersji. W Fedorze 18 Alpha znajdziemy np. Perl 5.16, RPM 4.10 czy jądro Linux z gałęzi 3.6. Nie mogło zabraknąć również wsparcia dla UEFI Secure Boot oraz możliwości stworzenia hotspotu z wykorzystaniem NetworkManagera.

Co w przyszłości?

Warto zważyć, że na razie instalator Anaconda najlepiej testować w maszynie wirtualnej. Jak czytamy w ogłoszeniu twórców, podczas wgrywania systemu formatuje on wskazane dyski bez wyświetlenia dodatkowych ostrzeżeń, a tym samym może przyczyniać się do utraty danych.

Co ciekawe, ze względu na oczywiste problemy w wydaniu Alpha, jego publikację przekładano aż trzy razy. W związku z tym finalną Fedorę 18 pobierzemy trzy tygodnie później niż pierwotnie planowano, a więc pod koniec listopada. Oczywiście, jeśli przy okazji dalszych prac nie pojawią się kolejne trudności...
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety