poniedziałek, 17 września 2012

GRUB Customizer 3.0.1 - reinstalacja bootloadera i wygodna edycja listy

Autor: Adrian Nowak, 14:07, poniedziałek, 17 września 2012


Problemy z narzędziem GRUB to dla początkujących użytkowników prawdziwy koszmar. Główną trudnością jest w tym przypadku fakt, że po uszkodzeniu bootloadera, nie mamy praktycznie możliwości włączenia komputera. Jeśli jednak nasz system działa sprawnie pokusić można się również o wprowadzenie różnych optymalizacji.

Dzięki narzędziu GRUB Customizer mamy możliwość na przykład usuwania niechcianych wpisów w menu GRUB (dodają się automatycznie np. po instalacji nowej dystrybucji). Do dyspozycji mamy oczywiście również edycję kolejności wyświetlanej listy systemów, a także zmienianie ich nazw.

Ważną funkcją jest również możliwość reinstalacji bootloadera do obszaru MBR dysku twardego. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą natomiast wykorzystywać całość np. do edycji ustawień wyglądu, jak chochażby kolor tła czy tekstu (całość współpracuje z GRUB2 oraz BURG).

GRUB Customizer 3.0.1. Fot. UbuCentrum.net
Z części funkcji skorzystać można oczywiście wyłącznie w trybie Live CD, jednak jak wspomniałem wcześniej, całość warto mieć na dysku chociażby ze względu na kwestie porządku na liście GRUB.

W GRUB Customizer 3.0.1 pojawiła się m.in. funkcja menu kontekstowego, możliwość łatwiejszego zarządzania kilkoma wpisami jednocześnie, a także lepsza obsługa ewentualnych błędów. Całość można zainstalować wykonując w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety