czwartek, 13 września 2012

iPhone 5 czy Android? Ja na razie nie zmieniam przyzwyczajeń

Autor: Adrian Nowak, 10:58, czwartek, 13 września 2012


"Premiera" iPhone'a 5 mnie rozczarowała. Piszę w cudzysłowie, bo przecież już wcześniej było wiadomo, jak ten telefon będzie wyglądał. Nie wspominam nawet o tym, że z daleka trudno go odróżnić od wydania 4S.

Tym jednak, co mnie ciekawi najbardziej, jest jego konkurencyjność względem sprzętów z Androidem. Jak wiecie mam iPada i jeśli nowy iPhone byłby lepszy od mojego HTC One X, raczej porzuciłbym też "Zielonego Robota" od Google. Wszystko wskazuje jednak na to, że iPhone jeszcze długo nie zawita do mojej kieszeni.

Koniec rewolucji

To było fajne uczucie oglądać Steve'a Jobsa, który prezentował w ostatnich latach niezłe gadżety. Można nie lubić Apple, ale po prostu zawsze było się ciekawe, czy może i tym razem firma pokaże coś, co odbije się na całym rynku. Tego uczucia nie ma już jednak od dłuższego czasu.

Apple zdaje się wychodzić z założenia, że iPhone jest lubiany, więc nie ma co za mocno przy nim majstrować. Może to przełoży się na większe zyski, ale jak tu nie kibicować w takim razie Samsungowi, HTC, Motoroli czy nawet Nokii, które prezentują wiele naprawdę interesujących modeli.

Jeśli w Cupertino zdecydowano, że iPhone będzie ewoluował w sposób podobny do MacBooków, to w pewnym sensie jest to dobra informacja dla fanow Androida. Na razie to platforma z jądrem Linuksa wgryza się w jabłko coraz mocniej, bo po prostu lepiej dopasowuje się do różnych użytkowników - nie  trzeba stosować żadnych kompromisów, gdy udostępnia się wiele modeli (a nie tylko jeden).

iPhone czy Android?

Niestety iPhone 5 wygląda bardzo dobrze, co u mnie rodzi wiele wewnętrznych konfliktów. Bo co tu wiele mówić... iOS 6 już mniej mi się podoba. Działa sprawnie i tak dalej, ale tak samo dobrze sprawuje się przecież Windows 7. Wiecie o co chodzi, o tę różnicę, która pozwala na dostosowywanie systemu do siebie, a nie siebie do systemu.

W moim rankingu liderem pozostaje wciąż Android, szczególnie bez żadnych nakładek. Wygląda świetnie, działa również bardzo płynnie, a do tego można bez większych trudności zmienić launcher czy wiele innych elementów systemu. Dla wielu zwykłych zjadaczy chleba nie ma to co prawda większego znaczenia, jednak jest istotne dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Moim zdaniem, jeśli traktujecie telefon jako urządzenie, które naprawdę ma być do was dopasowane, po prostu lepiej sprawdza się w tym przypadku Android. Jeśli ktoś uznaje, że iOS już teraz skrojony jest na jego potrzeby, cóż... pozostaje tylko udać się do Apple Store.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety