wtorek, 11 września 2012

Odtwarzanie w Ubuntu: TVN Player, TVP VOD, TVN24, IPLEX i wiele innych

Autor: Adrian Nowak, 10:07, wtorek, 11 września 2012


Koncerny medialne skupiają się na tym, by serwowane przez nie treści, były trudne do przechwycenia. Różnego rodzaju zabezpieczenia sprawiają, że również uruchomienie całości na Ubuntu nie jest tak proste, jak włączenie filmiku na YouTube. W nie więcej niż 10 minut można jednak sprawić, by nasz Linux poradził sobie z najpopularniejszymi platformami. A zatem, do dzieła :)

Silverlight problemem, XBMC pomoże

TVN Player bez problemu uruchomić można na telefonie czy tablecie z Androidem lub iOS. Na Windowsie całość odpalić da się jeszcze łatwiej, bo z poziomu przeglądarki internetowej (wymagany Silverlight). Na Ubuntu Silverlight praktycznie jednak nie działa, a więc musimy sobie poradzić w nieco inny sposób.

Wykorzystać będziemy musieli platformę multimedialną XBMC, a także dodatkową wtyczkę. Sama procedura jest bardzo łatwa i poradzi sobie z nią nawet początkująca osoba. Całość wygląda następująco:

1. Na początek instalujemy XBMC z repozytoriów testowych, wklejając każdą linijkę kolejno w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/unstable
sudo apt-get update
sudo apt-get install xbmc


2. Następnie uruchamiamy program przynajmniej raz, wpisując w konsoli "xbmc", albo po prostu odnajdując program w menu. Jest to konieczne, aby aplikacja utworzyła sobie folder z konfiguracją, w naszym katalogu domowym.

3. Teraz pobieramy wtyczkę, która pozwoli XMBC na odtwarzani wielu popularnych kanałów telewizyjnych, jak również otworzy nam dostęp do niektórych platform VOD, m.in. wspomnianych na początku TVP VOD, TVN Player, IPLEX, TVP Info. Nic nie stoi na przeszkodzie, by później doinstalować również rozszerzenia dla użytkowników innych państw i przeglądać kanały w innych językach.

4. Zawartość pobranego archiwum (folder repository.sd-addons.eu), rozpakowujemy do katalogu /home/NAZWA_UZYTKOWNIKA/.xbmc/addons/ (pliki przenosimy razem w folderze, a nie osobno). Jeśli po przejściu do folderu Home, nie widzicie ukrytych katalogów (których nazwa zaczyna się od kropki), po prostu wciśnijcie kombinację Ctrl+H.

5. Teraz wystarczy już tylko odpalić XBMC, a następnie odszukać opcję "add-ons" w sekcji wideo, po czym odnaleźć zestaw: Telewizja Polska (kanały, VOD, filmy, seriale). Po dodaniu nowej funkcji, właściwie pozostaje już tylko trochę poeksperymentować i odszukać interesujące nas zasoby.

Więcej niż VOD

Opisane powyżej rozwiązanie daje nam dostęp nie tylko do najpopularniejszych platform VOD (TVN Player i TVP VOD), z których skorzystać moglibyśmy za darmo na innych systemach operacyjnych. Do dyspozycji są również strumieniowane kanały Eska TV, Interia TV, iTVP, Rebel TV, Tele 5, Trwam, TV Biznes, TVN, TVN 24, TV4, Superstacja, Polsat News, TV4 czy TVN TURBO.

Szczególnie odtwarzanie tych ostatnich z pewnością nie jest na rękę wspomnianym stacjom i z pewnością osoby, które nadają tego strumienie, naruszają prawa autorskie. Tego typu kanały działają w sieci jednak bardzo marnie (czasem wcale), więc na dłuższą metę i tak wątpię, by ktoś decydował się oglądać znane programy w ten sposób.

Okno XBMC, które umożliwia uruchomienie znanych kanałów.
Dostęp do samych zasobów VOD jest jednak bardzo cenny i wygodny, a skoro możemy z niego korzystać za darmo na wszystkich sprzętach z Windowsem, Androidem czy iOS, z pewnością uruchomienie tego typu zasobów również na Ubuntu, nie powinno stanowić dla żadnej stacji problemów.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety