poniedziałek, 10 września 2012

Ubuntu Live CD - koniec testowania systemu przed instalacją?

Autor: Adrian Nowak, 15:00, poniedziałek, 10 września 2012


Informacja o końcu Ubuntu Live CD rozeszła się z prędkością światła, a na mojej skrzynce pocztowej znalazło się kilka złowieszczych wiadomości o tym, że już niedługo nie będziemy mogli testować kolejnych wydań systemu przed instalacją. Co tu wiele mówić - nie jest to do końca prawda.

Kate Stewart poinformowała, że rzeczywiście Ubuntu nie będzie już dostępne na obrazach o wielkości nieprzekraczającej 700 MB. Nie jest to jednak dla nas żadna nowość, bo plany tego typu pojawiały się już od dawna.

Płyty Ubuntu. Fot.  WireLizard
Ubuntu ma się teraz mieścić na krążkach o wielkości 800 MB. Oczywiście mało kto je widział, więc jeśli już będziemy je wypalać - trzeba sięgnąć po DVD. Większość użytkowników zdecyduje się jednak pewnie po prostu na przerzucenie całości do pamięci Pendrive'a, a dodatkowe 100 MB nie zrobi praktycznie żadnej różnicy.

O co ten krzyk?

Czytając o tym, że "Live CD" umiera, sporo osób obawiało się, że nie będzie mogło testować systemu przed wgraniem. Cóż, nie będzie Live CD, ale zamiast tego pojawi się Live DVD czy Live USB. No i po tragedii.

Konkurencyjne systemy operacyjne już dawno temu olały nośnik, jakim jest płytka CD. Tego typu niepotrzebne ograniczenie utrudniało pracę programistom, ale też motywowało ich do większej uważności. Nawet jeśli przybędzie trochę niepotrzebnych śmieci, chyba jest to cena, jaką warto zapłacić za odważniejsze wprowadzanie nowości.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety