sobota, 20 października 2012

Jak zmniejszyć czcionki w Ubuntu 12.10?

Autor: Unknown, 18:05, sobota, 20 października 2012


Możliwości konfiguracyjne Ubuntu zostały w najnowszej wersji niesamowicie zmniejszone. Nie miałem okazji korzystać z tego systemu przez rok, kiedy potrzebowałem oprogramowania, działającego tylko na Windowsie. Ale kiedy wróciłem, byłem mocno rozczarowany.

Autorem wpisu jest Grzegorz Płóciniak, twórca bloga RoxWeb.pl

Za każdym razem, kiedy instalowałem Ubuntu, jedną z pierwszych czynności, oprócz sprawdzenia artykułu: "Rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu", było zmniejszenie czcionek. Jestem człowiekiem, który lubi minimalizm, dlatego taka zmiana jest dla mnie bardzo istotna.

Niestety w najnowszym Ubuntu 12.10, taka możliwość została usunięta. Częściowo pomogła co prawda instalacja Ubuntu Tweak, gdzie udało się zmniejszyć czcionki w dokumentach, jednak nadal najbardziej irytująca była górna belka i tytuły okien. Zajęło to trochę czasu, ale w końcu udało mi się zdobyć krótki kod, który wystarczy wkleić do terminala:

gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences titlebar-font 'Ubuntu Bold 9'

I w takiej kombinacji, gdzie w Ubuntu Tweak zmniejszyłem wszystkie czcionki o 1 pt, na moim 15-calowym ekranie laptopa, system wygląda najlepiej.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety