poniedziałek, 29 października 2012

Nexus 7 i Ubuntu. Wyprzedzamy konkurencję czy idziemy w złą stronę?

Autor: Adrian Nowak, 10:09, poniedziałek, 29 października 2012


Ostatnio Ubuntu oficjalnie zagościło na tablecie Nexus 7. Z jednej strony nie było to dla nikogo większe zaskoczenie, bo obecnie większość systemów operacyjnych idzie własnie w kierunku sprzętów mobilnych. Z drugiej natomiast obserwujemy coś nietypowego: identyczny system w wydaniu dla komputerów biurkowych i przenośnych.

Canonical idzie na skróty


Nie ma co ukrywać, że producent Ubuntu ma znacznie mniejsze zasoby niż Microsoft, Apple czy Google. O ile więc wspomniane firmy przygotowały osobne systemy dla różnego rodzaju urządzeń, które teraz integrowane są w jeden ekosystem, Canonical poszło na skróty - zbudowało tylko jedno środowisko, za to od razu na różne sprzęty.

Microsoft ujawnił ostatnio, że Windows Phone i standardowy Windows, będą w końcu jednym tworem, co właściwie nikogo już nie dziwi. Podobnie jest w przypadku Mac OS, który wciąż zyskuje funkcje znane z mobilnego iOS. Unity to bez wątpienia efekt identycznych planów.

Zyskamy czy stracimy


Ile to ja się nie nasłuchałem, że Unity niezbyt dobrze pasuje do komputerów biurkowych. To bez wątpienia prawda, jednak wcale nie lepiej jest w przypadku Metro z Windows 8 czy Launchpada z Mac OS. Zwykle, gdy coś jest do wszystkiego, ostatecznie nie nadaje się do niczego, jednak nie do końca musi to się tyczyć również systemów operacyjnych.

Niedawno Mark Shuttlerowth zapowiedział na przykład, że w związku z obecnością Ubuntu na urządzeniach przenośnych, system czeka wiele poprawek związanych z wydajnością i użyciem energii. Chyba trudno o lepszą informację.

Myślę, że jeśli Canonical nie rozpędzi się nadmiernie w swoich mobilnych marzeniach, biurkowa wersja systemu może w najbliższym czasie bardzo zyskać. Ostatecznie i tak czeka nas przecież osobne wydanie Ubuntu dla smartfonów, które ostatecznie pokaże, czy producent Ubuntu rzeczywiście wie co robi.

Tymczasem warto zapoznać się z tym, jak system pracuje na niezbyt drogim tablecie:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety