środa, 17 października 2012

Rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu 12.10

Autor: Adrian Nowak, 14:47, środa, 17 października 2012


Wgrałeś nowe Ubuntu i zaczynasz pracę? Choć w teorii jest to możliwe, zwykle lubimy dostosowywać niektóre elementy systemu do naszych upodobań. Nie sposób przedstawić instrukcję, która odpowiadałaby wszystkim zainteresowanym. Dobrze jednak zebrać w jednym miejscu instrukcje dotyczące najważniejszych narzędzi.

Instalacja ograniczonych dodatków

Otwartość i wolność to jedna sprawa, natomiast większość użytkowników woli mieć w swoim systemie wsparcie dla MP3, Javy, Flasha czy czcionek TrueType. Instalator nowego Ubuntu potrafi sam pobrać wspomniane dodatki, jednak wymaga to aktywnego połączenia z internetem podczas wgrywania systemu. Aby upewnić się, że środowisko jest gotowe na odtwarzanie popularnych multimediów, warto zainstalować pakiet "Ograniczone dodatki Ubuntu".

Możemy go odszukać w Centrum oprogramowania, bądź wgrać z poziomu konsoli wykonując:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Compiz, dopracowujemy wygląd Unity

Konfiguracja wyglądu Unity jest dość ograniczona, bo środowisko powinno samo dopasowywać się kolorystycznie do zastosowanej aktualnie tapety. Wciąż możemy jednak zmienić na przykład ustawienia dotyczące przezroczystości paska, czy rozmazywania tła pod ekranem głównym. Pomoże nam w tym narzędzie "Menedżer ustawień CompizConfig", które wgramy poleceniem:

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
Konfiguracji Unity oraz skrótów klawiszowych możemy dokonywać, po kliknięciu na ustawienia "Ubuntu Unity Plugin".

Konfiguracja pulpitu Unity. Fot. UbuCentrum.net

Pobrać Chrome

W moim przypadku, można nieco odmienić znany żart, że Internet Explorer służy do pobrania Firefoksa. U mnie to Firefox służy do pobrania Chrome'a. Na Ubuntu można skorzystać również z przeglądarki Chromium, jednak poza swoją otwartoźródłową naturą, nie znajdziemy w niej żadnych specjalnych udogodnień.

Czy Chrome to przeglądarka dobra dla wszystkich? Osobiście nie widzę przeciwwskazań, jednak jeśli ktoś przyzwyczaił się już do Firefoksa, może lepiej będzie mu się pracowało właśnie na nim.

Instalacja Ubuntu Tweak

Czemu tego narzędzia jeszcze nie ma domyślnie w Ubuntu? Myślę, że to pytania zadaje sobie wielu użytkowników. Ubuntu Tweak oferuje usprawnienia związane z dźwiękiem, wyglądem czy wreszcie pracą samego środowiska Unity.

Ubuntu Tweak w Ubuntu 12.10. Fot. UbuCentrum.net
Z poziomu programu zarządzać można również źródłami oprogramowania, domyślnymi katalogami czy skryptami. Jest to po prostu scyzoryk, który może pomóc w wykonywaniu popularnych zadań podczas administrowania systemem. Nowa przyjazna skórka sprawia natomiast, że z narzędzia bez problemu korzystać mogą również początkujący użytkownicy.

Całość zainstalujemy w Ubuntu 12.10 wykonując w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak


Instalacja Gimpa

W Ubuntu 12.10 użytkownikom niestety poskąpiono dostępu do popularnego edytora GIMP. Trochę to dziwi, szczególnie biorąc pod uwagę, że w system i tak nie mieści się już na zwykłej płycie CD. Co więc szkodziło dodać również te kilka dodatkowych megabajtów?

GIMP w Ubuntu 12.10. Fot. UbuCentrum.net
Nowego Gimpa wgramy w Ubuntu poleceniem:

sudo apt-get install gimp
Przy okazji warto jednak od razu wyposażyć się również w zestaw wtyczek, który zdecydowanie uprzyjemni pracę z programem:

sudo apt-get install gimp-plugin-registry
Mało osób wie również o pluginie Resynthesizer, który opisałem na blogu już dość dawno. Jego działanie jest w pewnym sensie... magiczne. Pozwala on w niezwykły sposób wypełniać zdjęcia. W uproszczeniu jest to "stempel", który umożliwia na wycięcie z grafik niechcianych przedmiotów (zobacz więcej: Rewolucyjna funkcja Photoshopa od dawna w Gimpie). Całość można wgrać w Ubuntu 12.10 wykonując w konsoli:

sudo apt-get install gimp-resynthesizer

Instalacja GNOME 3.6 (i Nautilusa 3.6)

W nowym Ubuntu nie zagościła domyślnie najnowsza wersja Nautilusa. Trochę szkoda, bo pojawił się w nim m.in. znacznie wygodniejszy sposób wyszukiwania plików oraz przechodzenia między katalogami. Teraz wystarczy zacząć wpisywać nazwę folderu czy pliku, by wyświetlił się dodatkowy pasek, a przejście do nowych lokalizacji odbywa się w locie.

Nowy Nautilus w wersji 3.6.0. Fot. UbuCentrum.net
Zmienił się również wygląd ikon, a także górnego panelu, który znacznie uproszczono. Samo narzędzie działa natomiast niezwykle szybko i moim zdaniem jest zdecydowanym krokiem na przód dla całego GNOME.

W Ubuntu 12.10 nowego Nautilusa 3.6.0 można zainstalować, wykonując w konsoli

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Aby zauważyć zmiany, na koniec trzeba jeszcze tylko zamknąć wszystkie okna Nautilusa, bądź na przykład ponownie zalogować się do systemu.

Instalacja VLC

Jeśli chodzi o odtwarzacze wideo, w moim prywatnym rankingu jest VLC i długo, długo nic. No dobra, mplayer też jest niczego sobie, jednak siła przyzwyczajenia robi swoje.

Nowy VLC 2.0.2 w Ubuntu 12.04. Fot. UbuCentrum.net

Nową wersję VLC można z powodzeniem wgrać w Ubuntu, wykonując w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:n-muench/vlc
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc


Instalacja Synaptica

Popularnego menedżera pakietów niestety również nie znajdziemy już domyślnie w Ubuntu. Zamiast tego skupiono się na rozwoju Centrum Oprogramowania i choć jest to prawdopodobnie lepsza propozycja dla początkujących użytkowników, wciąż warto mieć pod ręką również bardziej zaawansowane narzędzie:

sudo apt-get install synaptic

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Ubuntu, albo nie miałeś jeszcze okazji wykorzystywać Unity, polecam również zapoznać się ze skrótami klawiszowymi:

Launcher
 • Super - wywoływanie menu uruchamiania
 • Super-1 lub 2 lub 3 i tak dalej do 0 - otwieranie, bądź zaznaczenie aplikacji
 • Super-T - otwieranie kosza
 • Alt-F1 - ustawienie zaznaczenia na menu uruchamiania
 • Alt-F2 - wywoływanie ekranu głównego w "specjalnym trybie", by uruchomić komendę
 • Ctrl-Alt-T - uruchamianie okna Terminala
Ekran główny
 • Super (wciśnięcie) - wciśnięcie uruchamia ekran główny
 • Super-A - otwiera sekcję aplikacji
 • Super-F - otwiera sekcję "pliki i foldery"
Panel
 • F10 - otwiera pierwsze menu na panelu
Zarządzanie oknami
 • Super-? - tryb oddalenia, pokazuje wszystkie okna we wszystkich obszarach roboczych
 • Super-D - minimalizuje wszystkie okna, ponowne wciśnięcie je przywraca
 • Ctrl-Alt- ← / → / ↑ / ↓ - zmiana obszaru roboczego
 • Ctrl-Alt-Shift- ← / → / ↑ / ↓ - przeniesienie okna do innego obszaru roboczego
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety