czwartek, 18 października 2012

Znamy nazwę Ubuntu 13.04. Jest jeszcze dziwniejsza niż poprzednie...

Autor: Adrian Nowak, 09:04, czwartek, 18 października 2012


Już niebawem udostępnione zostanie Ubuntu 12.10, natomiast Mark Shuttleworth poinformował na swoim blogu o nowej nazwie dla wersji systemu, która zaprezentowana zostanie za dokładnie pół roku.

Raring Ringtail - brzmi oryginalna nazwa kwietniowego wydania Ubuntu 13.04. Znów przydałyby się niemałe umiejętności nazewnictwa zwierząt, choć ciocia Wikipedia i w tym potrafi pomóc. Słowem "ringtail" określane są gatunki, które posiadają pierścienie na ogonach.

Coś, jak na przykład poniższy zwierzak:

Fot. Eric F Savage
W wolnym tłumaczenia nazwa oddaje więc zapalonego zwierzaka, z paskami na ogonie.

Co będzie robiło Canonical?

Na szczęście rewelacje producenta Ubuntu nie kończą się na wymyślaniu dziwnych nazw. Jak pisze Shuttleworth na blogu:

Więc co będziemy robili przez następne sześć miesięcy? Mamy jeszcze dwa krótkie cykle przed wersją LTS i do tego czasu chcemy mieć poukładane wersje na telefon, tablet i telewizor.

Myślę więc, że jest czas by spojrzeć na rdzeń Ubuntu i przejrzeć go pod mobilną soczewką: zmierzyć naszą platformę pod kątem parametrów mobilnych, jak długość czasu pracy na baterii, liczba uruchamianych procesów czy wykorzystanie pamięci. Później przyjdzie czas na poprawki, które uznamy za konieczne podczas wspomnianych pomiarów. Im bardziej uda się odciążyć Ubuntu, tym lepiej również dla laptopów i systemów chmurowych.

Pomysłodawca Ubuntu zachęcił również do wzięcia tabletu Nexus 7 z Androidem na zbliżające się spotkanie Ubuntu Developer Summit, a więc już teraz nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie programiści mocno skupią się właśnie na sprzętach mobilnych. Jeśli biurkowe Ubuntu ma być przez to również lżejsze, to czemu nie?
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety