czwartek, 15 listopada 2012

elementary OS Luna w pierwszej wersji Beta. Warto było czekać!

Autor: Adrian Nowak, 13:00, czwartek, 15 listopada 2012


Jedna z najbardziej oczekiwanych dystrybucji Linuksa - tak bez wątpienia określić można elementary OS w wersji Luna. Pierwsza Beta systemu właśnie się pojawiła, a więc nie czekając długo, zabrałem się za jego testy.

Pulpit z uruchomionym menu nowego elementary OS. Fot. UbuCentrum.net
elementary OS domyślnie oferuje prosty i elegancki niebieski układ graficzny, który dopełniony jest minimalistyczną tapetą. Jak zwykle nie mogło zabraknąć licznych inspiracji systemem Mac OS, jednak nie jest ich tak wiele, by można było mówić o bezmyślnym kopiowaniu konkurencyjnego motywu.

Lista dostępnych domyślnie w systemie narzędzi nie jest długa, a do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć przeglądarkę Midori. Pozostałe programy również wpisują się w minimalistyczny styl dystrybucji, co jednak nie wszystkim będzie odpowiadało. Już na przykładzie samej przeglądarki widać na przykład, że choć nadaje się ona dość dobrze do przeglądania sieci, to jednak przegrywa z kretesem w starciu z Chrome czy Firefoksem, gdy potrzebujemy bardziej rozbudowanych funkcji.

Centrum oprogramowania dopasowane do nowego motywu. Fot. UbuCentrum.net
W systemie niemal każdy element został dopasowany do szarego, ale jednocześnie bardzo przyjemnego dla oka motywu. Choć elementary OS Luna udostępniona została dopiero w pierwszej wersji Beta, trudno znaleźć jakikolwiek niedopracowany element dystrybucji. Szczególnie, jeśli szukamy braków związanych z interfejsem, do którego twórcy bez wątpienia przywiązywali dużą wagę.

Aplikacja Kalendarza wygląda świetnie. Fot. UbuCentrum.net
W elementary OS znajdziemy wiele aplikacji, które znamy z innych dystrybucji, pod nieco zmienionymi nazwami i oczywiście z autorskimi modyfikacjami autorów systemu. Nie zabrakło jednak również dedykowanych narzędzi, których domyślnie nie zainstalowano w żadnym innym Linuksie.

Mnie do gustu najbardziej przypadł kalendarz, który jest po prostu niezwykle czytelny i wygodny. Niestety wciąż brakuje mu bardziej zaawansowanych ustawień, które miejmy nadzieję, pojawią się z czasem.

Przetestuj już teraz


Na razie nie zamierzam porzucać standardowego Ubuntu dla elementary OS, bo i kto by chciał dłużej pracować na testowej wersji jakiejkolwiek dystrybucji. Bez wątpienia jest to jednak jeden z najciekawszych kawałków linuksowego oprogramowania, jakie udostępniono w ostatnim czasie, a więc warto poświęcić chwilę i rzucić na nie okiem.

System można pobrać ze strony projektu elementary:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety