czwartek, 10 stycznia 2013

Fuduntu 2013.1 ze wsparciem dla Steama. Prosta i szybka dystrybucja

Autor: Adrian Nowak, 14:00, czwartek, 10 stycznia 2013


Futuntu 2013.1. Fot. UbuCentrum.net
Niech Was nie zmyli znajomo brzmiąca nazwa. Fuduntu to nie kolejny remix dystrybucji Canonical a ukryta w wilczej skórze... Fedora. Dystrybucja ma jednak swoje zalety, w tym coraz rzadziej spotykaną prostotę.

Prosty motyw. Nawet za bardzo

Fuduntu ze względu na swoje korzenie jest dystrybucją ciągłą, a więc użytkownicy regularnie ściągający aktualizacje, po prostu mają wszystkie nowości już w systemie. Gdy pierwszy raz uruchomiłem całość u siebie, poczułem się jakbym przeniósł się kilka lat do tyłu...

Remix oparty o Fedorę wita nas ascetycznymi panelami, a także charakterystycznym dla Mac OS dokiem narzędziowym (w tym przypadku Cairo Dock). Choć w pierwszej chwili można poczuć radość związaną z niezwykłą prostotą, beznadziejnie smutny panel i dok stworzony na modłę koncernu z Cupertino stanowią raczej pastisz Mac OS niż zestaw, który cieszyłby oko.

Fuduntu 2013.1. Fot. UbuCentrum.net
Linuksowe dystrybucje rzadko zaskakują pozytywnie wyglądem, a więc nie spisywałbym przez to Fuduntu na straty. W końcu zawsze można użyć odwiecznego argumentu, że każdy powinien przecież dostosować wygląd systemu na własną rękę wedle upodobań. A jak ktoś nie potrafi, wymyślono w końcu Ubuntu albo Mac OS. No albo ostatecznie, jeśli musicie, Windowsa.

Narzędzia zadziwiają

Niewątpliwą ciekawostką Fuduntu jest obsługa Netflix, z czego osoby mieszkające w Polsce akurat nie będą miały żadnego pożytku. Zaskakujące jest także wsparcie dla Steama, który na Linuksie na razie też nie nadaje się niestety praktycznie do niczego poza testami.

Domyślny skład narzędzi jest jednak dobrany bardzo mądrze, a w systemie znajdziemy "out of box" na przykład Gimpa, Firefoksa, Chromium czy VLC. Nie zabrakło nawet Thunderbirda, choć wiadomo, że  lista programów może być bardzo łatwo rozszerzona.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety