niedziela, 13 stycznia 2013

mogrify - masowe skalowanie i konwertowanie zdjęć w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 19:13, niedziela, 13 stycznia 2013


Najprostsze zadania powtarzane wiele razy, potrafią zająć wiele czasu. Dzięki konsolowym narzędziom błyskawicznie zmienimy rozmiar kilkudziesięciu zdjęć czy dodamy do nich znak wodny. Wystarczy poświęcić chwilę na opanowanie podstawowych parametrów narzędzia mogrify.

Mogrify to prosty program, który umożliwia zmianę rozmiaru, przycinanie, rozmazywanie, obracanie, a nawet rysowanie na zdjęciach. Możliwości tego konsolowego narzędzia są bardzo duże, więc mam nadzieję, że nie przestraszycie się kilku wyrazów, jakie trzeba wpisać, by całość mogła poprawnie działać.

Warto zauważyć, że w odróżnieniu od podobnego narzędzia "convert", mogrify nadpisuje domyślnie edytowane przez siebie pliki. Można to oczywiście zmienić, wykorzystując odpowiednie parametry, jednak jeśli dopiero zaczynacie zabawę z tym programem i nie czujecie się jeszcze zbyt pewnie w konsoli, musicie być bardzo ostrożni.

mogrify musimy wywoływać z poziomu Terminala. Fot. UbuCentrum.net

Użytkowanie

Mogrify można znaleźć domyślnie w Ubuntu, a także wielu innych dystrybucjach, więc zabawę z programem można rozpocząć po prostu od uruchomienia konsoli. Następnym krokiem jest przejście w Terminalu do folderu, gdzie przechowujemy nasze grafiki.

Najprostsze polecenie, które pomniejszy obrazek "rose.jpg" o 50%, nadpisując go jako plik o tej samej nazwie, wygląda następująco:

mogrify -resize 50% rose.jpg
W przypadku zabawy z pojedynczymi plikami, prawdopodobnie niewiele dłużej operacja zajęłaby z wykorzystaniem Gimpa. Co jednak, gdy chcemy pomniejszyć w ten sposób wszystkie zdjęcia w danym katalogu? Wystarczy zamiast nazwy pliku, dodać gwiazdkę:

mogrify -resize 50% *.jpg
Warto poznać również sposób na zmniejszenie rozmiaru pliku graficznego, po prostu zmieniając jego format, np. z PNG na JPG:

mogrify -format jpg *.png
Idąc dalej, przy okazji można również "ręcznie" wybrać, jak mocna kompresja zostanie zastosowana podczas konwertowania (przedział od 1 do 100):

mogrify -quality 50 -format jpg *.png
Jedną z istotnych opcji jest również możliwość zmiany rozmiaru grafiki "na sztywno", do konkretnej rozdzielczości (w przypadku wyrównania do jednego boku, podajemy tylko szerokość lub wysokość, np. x800 albo 300x):

mogrify -resize 800x600 *.jpg
Na koniec warto poznać również parametr "path", który pozwoli uniknąć nadpisywania obrazków. Wskazujemy więc ścieżkę do folderu "skonwertowane", który musi się znajdować bezpośrednio w katalogu, gdzie przechowujemy zdjęcie:

mogrify -path skonwertowane/ -resize 50% *.jpg
Znacznie więcej parametrów do mniej typowych zdań, znajdziecie na stronie projektu. Jak widać, konsola może być całkiem wygodna...
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety