wtorek, 8 stycznia 2013

Steam Box - pudełko z Linuksem, które odmieni rynek gier?

Autor: Adrian Nowak, 19:44, wtorek, 8 stycznia 2013


Steam Box. Fot. Polygon.com
Sporo się ostatnio dzieje na rynku linuksowych gier. Właściwie, relatywnie dużo: biorąc pod uwagę, że jeszcze rok temu działo się bardzo niewiele.

Serwis Phoronix poinformował na przykład, że Blizzard Entertainment zaprezentuje grę dla Linuksa jeszcze w 2013 roku. Najprawdopodobniej chodzi o znane World of Warcraft, które choć przygotowane już jakiś czas temu, nie zagościło na Pingwinku ze względu na utrudnienia związane z ogromną liczbą różnych dystrybucji.

Steam Box - Linux Inside?

Mnie jednak znacznie bardziej zaciekawił Steam Box. Jak sama nazwa wskazuje, jest to niewielkie pudełko (ponoć o wielkości grejpfruta), które podłączone do telewizora ma być swego rodzaju konsolą. Ze względu na budowę, to po prostu pecet, jednak optymalizacja pod kątem platformy Steam czyni całość skrzyneczką do gier.

Valve przygotowało Steam Box (na razie nazwany roboczo "Piston") wspólnie z producentem sprzętu Xi3. Na razie nie znamy praktycznie żadnych szczegółów dotyczących oprogramowania, które zagości w konsoli, jednak z wielu powodów założyć można, iż całość oparta została o Linuksa.

Najbardziej prozaicznym powodem jest to, że bratnia konsola X5A, którą przygotowywało Xi3, działa właśnie w oparciu o Linuksa. Dodając do tego niewątpliwą niechęć szefostwa Valve do nowego Windowsa 8 (nazywali go katastrofą), a także wcześniejsze nieoficjalne plany udostępnienia linuksowej konsoli, trudno mieć wątpliwości co do wykorzystywania Pingwinka.

Sprzęt niezły, choć bardzo drogi

Myśląc o konsoli, do głowy przychodzą nazwy takie jak PlayStation czy Xbox 360, czasem też Nintendo. W miarę rozwoju telewizorów, często stają się one jednak centrum domowej rozrywki, stąd też powoli rośnie popularność różnego rodzaju urządzeń, które zamieniają duży ekran w centrum multimedialne umożliwiające oglądanie filmów, przeglądanie sieci czy wreszcie uruchamianie gier.

Bez wątpienia właśnie takim produktem będzie też Steam Box. W niewielkim urządzeniu, które teoretycznie łatwo można zapakować ze sobą w podróż czy zanieść do znajomych, znajdziemy do 1 TB pamięci na pliki, a także mnóstwo różnego rodzaju portów (4x USB 3.0, 4x USB 2.0, 4x eSATAp, 2x Mini Display Port, a także jeden DisplayPort/HDMI oraz wyjścia audio).

Warto zauważyć, że podzespoły konsoli mają być łatwe w wymianie, co dobitnie pokazuje "pecetowość" całego rozwiązania. Obecnie X5A sprzedaje już tanią konsolę X5A za niespełna 500 dolarów, a także bardziej wydajną X7A za niecały 1000 dolarów. Choć więc urządzeniu nie można odmówić elegancji, sprzęt może mocno odchudzić portfele graczy.Rewolucja? Na szczęście nie

W jednym z wywiadów dla serwisu TechCrunch twórca jądra Linux przyznał, że uwielbia ewolucyjny styl rozwijania wszelkich projektów. Najprawdopodobniej tak wyglądała będzie również zwiększająca się popularność systemu wśród graczy.

Pojawienie się konsoli czy platformy Steam w Ubuntu to istotne kroki, jednak przybywanie nowych tytułów rozrywkowych działających na Linuksie, będzie następowało stopniowo i nie może być tu mowy o nagłym szoku, który z dnia na dzień odmieni rynek gier.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety