środa, 6 lutego 2013

Office na Linuksa w 2014? To nie powinno dziwić

Autor: Adrian Nowak, 21:57, środa, 6 lutego 2013


Microsoft nigdy nie pałał przesadną miłością do Linuksa i trudno się temu dziwić - użytkownicy systemów spod znaku Pingwinka także nie szczędzą okazji by dokopać Windowsowi. Podczas gdy jednak nowy system koncernu z Redmond sam strzelił sobie w kolano, zrażając użytkowników kafelkami, coraz częściej producenci oprogramowania zwracają uwagę na alternatywne systemy.

Linux jest wszędzie

Jak ja lubię pisać takie śródtytuły. To jednak prawda - włączając smartfona z Androidem, przechodząc na Google czy Facebooka, wykorzystujemy urządzenia działające w oparciu o jądro Linux. Coraz więcej maszyn z biurkowymi wydaniami tego systemu pojawia się również w urzędach, które tną koszty (choć niestety nie w naszym kraju).

Microsoft doskonale przekonał się jednak ostatnio, że dynamiczność jeśli chodzi o wsparcie innych platform jest niezwykle ważna. To już nie te czasy, gdy na rynku dostępny był tylko Windows. Cały szereg mobilnych platform to gigantyczna grupa klientów, których po prostu nie można ignorować.

Nie ma również co ukrywać, że system operacyjny powoli przestaje mieć większe znaczenie, jeśli chodzi o doznania związane z wykorzystaniem programów. Coraz więcej narzędzi (w tym również Office) przenosi się po prostu do chmury, skąd całość można uruchomić po otwarciu przeglądarki internetowej.

Office zawita na Linuksie?
Nic dziwnego?

Czemu Microsoft miałby nie udostępniać oprogramowania dla Linuksa, gdy pracuje już nad pakietem biurowym dla Androida? Biorąc pod uwagę, że już dawno przestał tworzyć narzędzia tylko dla Windowsa, doniesienia serwisu Phoronix o nadchodzącym Office na biurkowym wydaniu Linuksa, również nie powinno szczególnie zaskakiwać. W pewnym sensie jednak rzeczywiście "piekło zamarza". adekwatnie do tego, jak Microsoftowi wyślizgują się z ręki (albo kocyka) udziały w rynku systemów na różnych platformach.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety