czwartek, 23 maja 2013

Shuttleworth: Na Ubuntu zawsze będzie można wykorzystywać różne środowiska graficzne

Autor: Adrian Nowak, 10:41, czwartek, 23 maja 2013


Ubuntu w wersji rozwojowej dla urządzeń mobilnych. Fot. OMG Ubuntu
Shuttlewortha nie trzeba przedstawiać. Ostatnio pomysłodawca Ubuntu udzielił wywiadu za pośrednictwem IRC, w którym opowiadał nie tylko o przyszłości linuksowej dystrybucji, ale także komentował nowego Windowsa 8.

Windows 8? Brawa za odwagę

Wydaje się, że Shuttleworth nie ma zbyt wielu powodów do tego, by lubić nowy system Microsoftu. Zresztą, jaki dodatkowo cios można zadać platformie, która systematycznie dostaje kopniaki od Androida na rynku mobilnym, a w przyszłości pewnie Tizena czy samego Ubuntu? Twórca londyńskiej spółki jest więc dość delikatny dla Microsoftu, który chwali za odważne kroki:

[Windows 8] to odważne decyzje, odpowiednia wizja, wdrożona nieco nachalnie, ale to dopiero początek drogi.

Zmiany są trudne. Wizja łączenia różnych środowisk jest poprawna, więc szanuję Microsoft za to, że umiał to dostrzec i się na tym skupić, choć aktualne wydanie nie jest doskonałe. Myślę, że obecna wersja zbyt mocno pomija właściwy pulpit (Win 7.5), a niepotrzebnie wysuwa na pierwszy plan tabletowy interfejs. Ale są inteligentni u głodni sukcesu, a ściganie konkurentów jest świetną motywacją.

Ubuntu i różne pulpity

Kolejną ważną kwestią poruszoną podczas krótkiej sesji, było również wsparcie w Ubuntu różnych środowisk graficznych. Wiadomo, że Canonical chce forsować swoje Unity na różnych typach urządzeń, jednak wygląda na to, iż użytkownicy wciąż będą mieli łatwość w wyborze alternatywnego KDE, LXDE czy Xfce:

Mam nadzieję, że będziemy kontynuować zacieśnianie naszych relacji w namiocie Ubuntu i dodawać więcej nowych opcji. Bardzo ciesze się z tego, że takie dodatkowe opcje są dostępne i inwestuję sporo w to, by było to możliwe. (...) Minimum zawsze był fakt, że w Ubuntu dało się uruchomić dowolne linuksowe środowisko i włożymy wiele wysiłku, by tak pozostało.

Shuttleworthowi przypomniano również, że w 2011 roku mówił o 200 milionach urządzeń z Ubuntu w 2015 roku. Jego zdaniem wciąż jest to wynik wykonalny, szczególnie, że firma zamierza się skupić teraz na smartfonach. Miejmy nadzieję, że przy okazji nie zaniedbana zostanie największa baza użytkowników systemu, którzy wgrywają go po prostu na pecetach.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety