piątek, 31 maja 2013

TVN Player w Ubuntu i odtwarzanie TVP, IPLA, IPLEX, Canal+, HBO czy National Geographics

Autor: Adrian Nowak, 15:19, piątek, 31 maja 2013


Wtyczka dla XBMC umożliwia wygodne oglądanie telewizji w Ubuntu. Fot. UbuCentrum.net
Użytkownicy Linuksa często pomijani są przez koncerny medialne, udostępniające swoje materiały dla urządzeń PC. Na szczęście w kilka minut bez problemu uruchomimy na Ubuntu wiele znanych kanałów, czy źródeł VOD znanych z Windowsa.

Postanowiłem odświeżyć instrukcję, którą publikowałem na blogu jakiś czas temu, bo jak to z poradnikami bywa - sporo rzeczy się zdezaktualizowało. Osoby, które wciąż chcą mieć jednak dostęp m.in. do kanałów TVP, czy TVN Playera, mogą wykonać kilka prostych kroków.

Standardowo wykorzystamy platformę multimedialną XBMC, z dodatkową wtyczką. A zatem do dzieła:

1. Najpierw wgrać trzeba XBMC z repozytoriów testowych, wklejając każdą linijkę kolejno w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/unstable
sudo apt-get update
sudo apt-get install xbmc


2. Następnie przynajmniej raz uruchomić trzeba program XBMC, wpisując w konsoli "xbmc", albo po prostu odnajdując go w menu. Jest to konieczne, aby aplikacja utworzyła sobie folder z konfiguracją, w naszym katalogu domowym.

3. Teraz pobrać trzeba wtyczkę, która pozwoli XMBC na odtwarzani wielu popularnych kanałów telewizyjnych, jak również otworzy nam dostęp do niektórych platform VOD, m.in. wspomnianych na początku TVP VOD, TVN Player, IPLEX, TVP Info. Warto zauważyć, że doinstalować można również rozszerzenia dla użytkowników z innych państw i przeglądać sporo programów np. po angleisku.

4. Zawartość pobranego archiwum (folder repository.sd-addons.eu), rozpakowujemy do katalogu /home/NAZWA_UZYTKOWNIKA/.xbmc/addons/ (pliki przenosimy razem w folderze, a nie osobno). Jeśli po przejściu do folderu Home, nie widzicie ukrytych katalogów (których nazwa zaczyna się od kropki), po prostu wciśnijcie kombinację Ctrl+H.

5. Na koniec wystarczy już tylko uruchomić XBMC, a następnie odszukać opcję "add-ons" w sekcji wideo, po czym odnaleźć zestaw: Telewizja Polska (kanały, VOD, filmy, seriale). W kolejnym okienku wybieramy oczywiście "install". Po dodaniu nowej funkcji, właściwie pozostaje już tylko trochę poeksperymentować i odszukać interesujące nas zasoby.

Piractwo czy nie?

Opisane powyżej rozwiązanie daje nam dostęp nie tylko do najpopularniejszych platform VOD (TVN Player i TVP VOD), z których skorzystać moglibyśmy za darmo na innych systemach operacyjnych. Do dyspozycji są również strumieniowane kanały Eska TV, Interia TV, iTVP, Rebel TV, Tele 5, Trwam, TV Biznes, TVN, TVN 24, TV4, Superstacja, Polsat News, TV4 czy TVN TURBO.

Szczególnie odtwarzanie tych ostatnich z pewnością nie jest na rękę wspomnianym stacjom i z pewnością osoby, które nadają tego strumienie, naruszają prawa autorskie. Tego typu kanały działają w sieci jednak bardzo różnie (czasem wcale), więc na dłuższą metę i tak wątpię, by ktoś decydował się oglądać znane programy w ten sposób.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety