poniedziałek, 17 czerwca 2013

Jak podłączyć bezprzewodowo smartfona z Androidem do komputera z Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 20:30, poniedziałek, 17 czerwca 2013


Galaxy Note II. Fot. payalnic
Zbyt wiele kabli może uprzykrzyć życie, szczególnie gdy wybieramy się na wakacje. Na szczęście przesyłanie zdjęć czy muzyki między komputerem i telefonem, może się również odbywać bezprzewodowo - niemal tak samo wygodnie, jak z wykorzystaniem kabla.

Na początek muszę uprzedzić, że opisana poniżej metoda choć jest niezwykle prosta, ma pewne wady. Przede wszystkim zarówno telefon, jak i komputer powinny mieć dostęp do szybkiej sieci Wi-Fi. Generalnie nie jest to w obecnych czasach problemem, jednak gdy tego elementu zabraknie, skazani jesteśmy np. na Bluetooth - niezbyt wygodne, gdy musimy zarządzać większą liczbą plików.

Dostęp do plików na telefonie, którymi będzie można zarządzać w sposób identyczny jak po podłączeniu kablem, uzyskać można dzięki aplikacji SSHDroid, która dostępna jest za darmo. Program można oczywiście znaleźć na Google Play, a po instalacji w telefonie wystarczy go uruchomić, by zaprezentował na zielono napis z adresem, który będzie potrzebny w następnych krokach.

Ubuntu do połączenia ze smartfonem przygotować jest stosunkowo łatwo. Wystarczy wyposażyć system w adb oraz sshfs, które można zainstalować jednym poleceniem w konsoli:

sudo apt-get install android-tools-adb sshfs
Po instalacji, wystarczy przejść do Nautilusa i wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+L. Sprawi ona, że pasek adresu umożliwi ręczne wpisywanie liter - podać trzeba tam ciąg, który zaprezentowała mobilna aplikacja na Androidzie. Na koniec całość potwierdzamy Enterem i wpisujemy hasło (domyślnie: admin).

Prędkość przesyłania danych w ten sposób zwykle nie rzuca na kolana, jednak pozwala w ciągu kilkunastu minut bez problemu przenieść na telefon ulubione piosenki czy wrzucić do komputera część zdjęć. Biorąc pod uwagę, że skonfigurowanie całości to zaledwie kilka minut, warto pamiętać o tym sposobie.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety