poniedziałek, 10 czerwca 2013

Mobilne Ubuntu już teraz działa świetnie. Obsługuje m.in. rozmowy, SMS-y czy 3G

Autor: Adrian Nowak, 17:50, poniedziałek, 10 czerwca 2013


Smartfon z Ubuntu Phone. Fot. Ubuntu.com
Gdy na początku tego roku zaprezentowano pierwszą wersję mobilnego Ubuntu, reakcje były bardzo różne. Trudno było uwierzyć w system, który faktycznie był jedynie makietą działającego produktu. Po kilku miesiącach prac widać już, że deweloperzy Canonical pracowali bardzo wydajnie.

W dobie szybko zmieniających się mobilnych urządzeń, trudno wykluczać Ubuntu jako realną alternatywę dla iOS czy Androida. Warto pamiętać, że Samsung bardzo intensywnie pracuje nad własnym Linuksem dla telefonów (Tizen), a bez wątpienia wielu producentów wolałoby się uwolnić od Androida, by nie uzależniać się tak mocno od Google'a.

Aplikacje naprawę działają

Producent Ubuntu korzysta z pomocy społeczności przy rozwijaniu niektórych narzędzi (m.in. informujących o pogodzie) i wydaje się to bardzo pomagać w rozwoju systemu. Efekty, jakie udało się osiągnąć w ciągu zaledwie kilku miesięcy są zdecydowanie bardziej niż zadowalające i to z kilku powodów.

Przede wszystkim pierwsze wydania mobilnego Ubuntu nie działały zbyt płynnie. Nikt nie mógł co prawda narzekać na szybkość rysowania animacji, jednak nadmiernie "cukierkowe" środowisko było dalekie od ideału. Dziś już widać, że dynamiczny interfejs nie jest tylko niepotrzebnym urozmaiceniem, a faktycznie pomaga w sterowaniu urządzeniem.

Pozytywnym zaskoczeniem są wreszcie same aplikacje. Na razie nie ma ich co prawda zbyt wiele, ale jak na kilka miesięcy prac, zdecydowanie nie można narzekać. Większość kluczowych funkcji w systemie, jak możliwość wykonywania rozmów czy tworzenia wiadomości tekstowych, również już działa, a więc pozostaje tylko czekać na kolejne aplikacje.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety