poniedziałek, 1 lipca 2013

Lubuntu i Kubuntu na razie nie przejdą na Mir

Autor: Adrian Nowak, 11:07, poniedziałek, 1 lipca 2013


Mir umożliwi uruchamianie tych samych programów na różnych rodzajach urządzeń.
Choć serwer wyświetlania Mir znajdzie się domyślnie już w nadchodzącym Ubuntu 13.10, reszta rodziny popularnej dystrybucji, na razie jest mniej pozytywnie nastawiona do nowości od Canonical.

Kubuntu wyposażone oczywiście w pulpit KDE, na razie jest "zawiedzione" zmianami. Jak tłumaczy szef dystrybucji Jonathan Riddell:

Mir to bardzo rozczarowujący krok... dzieli przestrzeń dystrybucji linuksowych i już teraz generuje wiele utrudnień.

Choć deweloperzy Mir pokazali, że KDE oraz LXDE mogą bez trudu wykorzystywać nowy serwer wyświetlania, dzięki zastosowaniu warstwy kompatybilności XMir, wygląda na to, że w najbliższych wydaniach tych dystrybucji wciąż królował będzie XServer.

Twórcy Lubuntu martwią się przede wszystkim o wydajność nowego rozwiązania, która przynajmniej na razie nie ma zbyt dużych szans w dorównaniu starszym X-om. Na stronie Lubuntu można przeczytać, że w wydaniach 13.10 oraz 14.04 nie znajdziemy XMir - a jego ewentualna implementacja może być rozpatrywana dopiero w przyszłości.

Nie są to oczywiście zbyt dobre informacje dla Canonical, bo prawdopodobnie również Edubuntu czy Xubuntu wybiorą podobną drogę. Mimo wszystko wydaje się to jednak dobra decyzja, bo użytkownicy, którzy z nowym serwerem wyświetlania będą mieli problemy, zawsze pod ręką znajdą kilka ciekawych alternatyw.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety