niedziela, 23 lutego 2014

Gimp jak Photoshop - upodabnianie narzędzi graficznych w kilka minut

Autor: Adrian Nowak, 01:31, niedziela, 23 lutego 2014


Gimp z ikonami i układem okien Photoshopa. Fot. UbuCentrum.net
Gimp to jeden z najpopularniejszych programów do obróbki bitmapowych grafik w Linuksie. Początkujący użytkownicy, którzy wcześniej wykorzystywali Photoshopa, mogą upodobnić narzędzie do płatnej aplikacji firmy Adobe, by sprawniej wykonywać swoją pracę na Pingwinku.

Proste rozszerzenie dla Gimpa wnosi nie tylko znane z Photoshopa ikony, ale również układ okien czy nawet skróty klawiszowe. O ile ja aklimatyzację do Gimpa mam już dawno za sobą, tak bez wątpienia zastosowanie photoshopowego układu okien, bardzo uprzyjemnia pracę. Nie ma co ukrywać, że również zespół twórców Gimpa myśli pewnie podobnie, bo funkcje takie jak "tryb jednego okna" nie pojawiły się w programie przypadkiem.

Instalacja

Wgranie rozszerzenia jest zadziwiająco łatwe - sprowadza się do pobrania paczki Photoshop Tweaks dla Gimpa 2.8 z DeviantArt i rozpakowania zawartości archiwum w katalogu domowym (/home). Jak donosi WebUpd8, nieco więcej pracy wymaga instalacja dodatku w Gimpie 2.9 - w tym przypadku archiwum rozpakowujemy do lokalizacji ~/.config/GIMP/, a na koniec zmieniamy nazwę folderu na 2.9 (by ścieżka wyglądała tak: ~/.config/GIMP/2.9).

Oczywiście przed całym procesem, warto wykonać backup folderu Gimpa, natomiast przypominam, że dostęp do ukrytych katalogów w popularnych przeglądarkach plików, włączyć można skrótem klawiszowym Ctrl+H.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety