niedziela, 2 lutego 2014

Google Now w Chrome na Ubuntu - instalacja

Autor: Adrian Nowak, 18:17, niedziela, 2 lutego 2014


Powiadomienie Google Now w Ubuntu.
Google Now jest jedną z moich ulubionych usług firmy z Mountain View - dostarcza przydatne informacje i nie wymaga właściwie żadnego wysiłku z mojej strony. Narzędzia tego typu można lubić, albo zwyczajnie ich nie używać - ja skłaniam się ku temu pierwszemu.

Niedawno Google udostepniło powiadomienia w stylu Google Now dla Chrome'a, jednak skorzystać z nich mogli w wersji eksperymentalnej wyłącznie użytkownicy Windowsa i Mac OS. Na szczęście posiadacze Ubuntu nie zostali daleko z tyłu, a nowy system powiadomień jest już dostępny także i dla Pingwinka. Niestety jak się zaraz okaże, sporo jeszcze jest w związku z tym do zrobienia.

Instalacja

W nowym Google Chrome (wersji unstable) znajdziemy m.in. Aura UI, które sprawia, że niektóre elementy aplikacji prezentują się znacznie nowocześniej, ale również wspomniane wcześniej powiadomienia czy App Launcher - pozwalający z poziomu jednej ikony uruchamiać wszystkie aplikacje działające w ramach przeglądarki Google'a.

Użytkownicy, którzy do tej pory korzystali z wersji deweloperskiej przeglądarki, mogą skorzystać z nowości, po prostu aktualizując repozytoria i wgrywając nowe wydanie unstable (niestety zastąpi ono stabilnego Chroma'a - jeśli jest zainstalowany w systemie).

sudo apt-get update
sudo apt-get install google-chrome-unstable

Alternatywnie można po prostu pobrać paczkę ze strony Google'a z dopiskiem "dev-channel", lub skorzystać z repozytoriów:

wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -

sudo sh -c 'echo "deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main" >> /etc/apt/sources.list.d/google.list'

sudo apt-get update

sudo apt-get install google-chrome-unstable

Po instalacji przeglądarki, nowy system powiadomień powinien od razu przywitać wyskakującym okienkiem. Niestety u mnie z niewiadomych przyczyn całość szybko się wyłączyła, a później musiałem jeszcze raz ręcznie aktywować w Chrome odpowiednią flagę (chrome://flags/#enable-experimental-notification-ui).

Wiele do zrobienia

Opisane Chrome już w samej nazwie ma "niestabilne" - trudno więc oczekiwać, by wszystko działało idealnie. Niestety same powiadomienia mają jeszcze wiele braków, a przede wszystkim, bardzo często po prostu nie działają. Przeglądarka Google'a podpowiadała mi bez problemu aktualną pogodę za oknem, albo trasę dojazdu, jednak nie radziła sobie chociażby z informowaniem o nowych e-mailach czy wydarzeniach z kalendarza.

PS Miło jest wrócić do blogowania :)
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety