sobota, 8 lutego 2014

Instalacja Gnome Shell 3.8 w Ubuntu. Zdecydowanie warto

Autor: Adrian Nowak, 21:44, sobota, 8 lutego 2014


Gnome Shell 3.8 w Ubuntu prezentuje się bardzo okazale. Fot. UbuCentrum.net
Gnome Shell w obecnej postaci, dostępne jest już od wielu miesięcy. To dobrze, bo tak długi okres bez rewolucyjnych zmian pozwala developerom na solidne przetestowanie całości i skupienie się na tym co najważniejsze - wydajności i stabilności pulpitu.

Canonical postawiło w Ubuntu na własny pulpit Unity, jednak wystarczą dwa polecenia w linuksowej konsoli, by do swojej dyspozycji mieć również Gnome Shell - następcę bardzo lubianych przeze mnie paneli Gnome. Jeszcze rok temu mógł być to dość ryzykowny krok, bo tzw. okres niemowlęcy pulpitu, nie ominął również Gnome Shella, a swego czasu problem stanowiło nawet otwieranie dwóch okien tego samego narzędzia. Dziś sytuacja wygląda już jednak zupełnie inaczej.

Instalacja

Jak wspomniałem wcześniej, obecnie każdy użytkownik Ubuntu może bez większych obaw przetestować nowości od zespołu Gnome'a, a wystarczy do tego wykonanie w konsoli poniższych poleceń:

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update && sudo apt-get install gnome-shell ubuntu-gnome-desktop

Osoby, dla których stabilność nie jest priorytetem, mogą dodać do systemu repozytorium, gdzie trafiają najświeższe nowości w pulpicie - jednocześnie jednak są one oczywiście nie zawsze dobrze przetestowane:

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-staging
Zwykle instalacja Gnome Shell to kwestia pobrania około 100 MB plików, ale przy tym doinstalowania i aktualizacji sporej liczby pakietów. Przy tak dużej operacji mimo wszystko czasem - szczególnie w przypadku bardziej nietypowych konfiguracji systemu - mogą zdarzać się błędy. Pozbycie się Gnome Shell to jednak również zadanie dość łatwe:

sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get remove gnome-shell ubuntu-gnome-desktop

Przy okazji wgrywania nowego pulpitu, mamy również szansę wybrać ekran logowania, jaki ma być domyślnie wykorzystywany. Standardowo zostać możemy przy LightDM dostępnym domyślnie w Ubuntu, bądź przejść na GDM dopasowane wizualnie bardziej do samego środowiska GNOME Shell.

Warto?

Jednym słowem: tak. Zdecydowanie warto co jakiś czas przesiąść się na inne środowisko graficzne, by sprawdzić, czy przypadkiem nie jest ono lepiej dostosowane do naszego stylu pracy niż to wykorzystywane do tej pory. Gnome Shell zajumje na przykład mniej miejsca na ekranie, bo w trakcie pracy użytkownikowi prezentowany jest poza oknem aplikacji wyłącznie pasek w górnej części ekranu. Jeśli ponadto przetestowanie nowości wymaga zaledwie kilku minut, to czemu nie?
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety