poniedziałek, 24 lutego 2014

Silverlight w Ubuntu - instalacja wtyczki do odtwarzania wideo

Autor: Adrian Nowak, 17:48, poniedziałek, 24 lutego 2014


Instalacja wtyczki Silverlight w Ubuntu. Fot. UbuCentrum.net
Wiele materiałów wideo w sieci - szczególnie tych wykorzystujących zabezpieczenia DRM - dostępnych jest w formacie, który wymaga instalacji wtyczki Microsoft Silverlight. Nie trudno się przy tym domyślić, że koncern z Redmond nie udostępnił wydania swojego pluginu dla Linuksa - aby móc odtwarzać filmy np. z VOD TVP, czy niedostępnego w Polsce bez proxy Netflixa, skorzystać będziemy musieli z dodatkowego narzędzia Pipelight.

Pipelight czyli Silverlight w Linuksie

Na szczęście instalacja Silverlighta (który właściwie będzie działał głównie dzięki Wine), sprowadza się do kilku prostych kroków. Gdy proces zostanie zakończony, odtwarzanie materiałów ze wspomnianych wcześniej witryn, nie będzie się różniło niczym od tych wymagających Flasha.

Proces instalacji może zakłócić działanie przeglądarki, więc przed rozpoczęciem warto upewnić się, że w żadnej z zakładek nie ma np. niedokończonych zakupów czy niezapisanych dokumentów. Na zakończenie trzeba natomiast zrestartować Firefoksa, Chrome'a czy też Operę - rozwiązanie powinno współpracować ze wszystkimi popularnymi narzędziami.

Pipelight można zainstalować, wykonując w konsoli kolejno:

sudo apt-add-repository ppa:pipelight/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install pipelight-multi

Na koniec zainstalować trzeba również samego Silverlighta, a w procesie konfiguracji potwierdzić akceptację jego licencji:

sudo pipelight-plugin --enable silverlight
Po zrestartowaniu przeglądarki i otworzeniu strony z filmem wymagającym Silverlighta, musimy jeszcze tylko wyrazić zgodę na uruchomienie wtyczki.

Wydajność zadziwiająco dobra

Rozwiązania wymagające wirtualizacji, zwykle niezbyt dobrze spisują się w przypadku bardzo wymagających operacji - do których bez wątpienia należy odtwarzanie wideo w wysokiej rozdzielczości. Tym razem byłem jednak mocno zaskoczony, gdyż całość zdaje się obciążać procesor podobnie jak wtyczka Flash, natomiast same filmy były odtwarzane płynnie.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety