wtorek, 21 października 2014

Instalacja Brackets w Ubuntu. Edytor dla frontendowców (HTML, JavaScript, CSS)

Autor: Adrian Nowak, 21:49, wtorek, 21 października 2014


Edytor Brackets w Ubuntu.
Brackets to narzędzie, którego frontendowcom przedstawiać nie trzeba. Edytor uprzyjemniający pisanie kodu w HTML, JavaScript czy CSS był początkowo rozwijany przez Adobe, jednak obecnie jest całkowicie w rękach społeczności - i jak widać, jego rozwój wcale nie zwolnił.

Jedną z najciekawszych funkcji Brackets jest podgląd "live" w przeglądarce Chrome. Aby zobaczyć, jakie zmiany wnosi nasz kod, nie trzeba nawet odświeżać strony. To w połączeniu z ponad 400 wtyczkami, które można wygodnie zainstalować z poziomu specjalnego menu, czyni Brackets aplikacją, której warto dać szansę.

W najnowszej wersji narzędzia wprowadzono wprowadzono kilka interesujących usprawnień. Jednym z najbardziej przydatnych jest tzw. split view, czyli możliwość podzielenia okna na dwie części - np. kod CSS i HTML. W ostatniej wersji przepisano również kod odpowiedzialny za wyświetlanie drzewa katalogów i plików, które trzeba przyznać, prezentują się teraz niezwykle czytelnie.

Edytor Brackets w Ubuntu.
Brackets ułatwia pisanie frontendu i sam stworzony jest z wykorzystaniem webowych technologii. Dzięki temu, narzędzie bez problemu uruchomimy w Ubuntu, na OS X i Windowsie. Dla dystrybucji Canonical najlepiej całość zainstalować z repozytorium, które przygotował Andrew z WebUpd8:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/brackets
sudo apt-get update
sudo apt-get install brackets

Wersje narzędzia dla innych systemów znaleźć można na stronie Brackets.io.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety