piątek, 24 października 2014

Ubuntu 14.10 już dostępne - wbrew pozorom, nowości jest wiele

Autor: Adrian Nowak, 00:03, piątek, 24 października 2014


Unity 7 w nowym Ubuntu 14.10. Fot. WebUpd8.org
Na pozór Ubuntu 14.10 nie wnosi zbyt wiele nowego. Może być w tym dużo prawdy, jeśli systemu używamy głównie do prostych zadań, jak przeglądanie sieci czy trochę pracy z narzędziami graficznymi. Gdzie zatem znajdziemy nowości?

W Unity po staremu

Niedawno obchodziliśmy 10 rocznicę premiery pierwszego Ubuntu, które miało być ukłonem w stronę użytkowników nieprzepadających za wielogodzinnym grzebaniem we wnętrzach systemu. Przez te lata sporo po drodze się wydarzyło, a chyba najbardziej burzliwy był okres, gdy Canonical postanowiło za swój cel obrać urządzenia mobilne.

Pierwsze wydania z Unity były bardzo niestabilne i sam pulpit zraził przez to do siebie wielu użytkowników. Od tamtej pory rewolucji jest już znacznie mniej, a właściwie - praktycznie w ogóle. Ubuntu już nie zaskakuje, bo wydaje się, że na biurkowych komputerach zagościło w swojej szczytowej formie. Ostatnie wydanie z numerem 14.10 jest tylko tego potwierdzeniem - użytkownicy zauważą jedynie kilka zmienionych ikon, albo przeoczą i ten fakt.

Zmiany tylko pod maską

Wydaje się, że najwięcej zmian w Ubuntu 14.10 pojawia się za sprawą zaktualizowanego do wersji 3.16.0-23 jądra Linux. Możemy tu liczyć na przykład na wsparcie NVIDIA Tegra PRIME czy przyszłych procesorów Intela z serii Broadwell, a także szybsze wybudzanie z trybu uśpienia komputera.

W Ubuntu 14.10 znajdziemy również zaktualizowaną wersję GTK 3.12, a także świeże wydania wszystkich popularnych narzędzi dostępnych w systemie, jak Firefox 33, LibreOffice 4.3.2, Nautilus 3.10.1 oraz X.org 1.16.0.

Zdecydowanie więcej wrażeń dostarczają natomiast wydania Ubuntu z innymi środowiskami graficznymi, z którymi gorąco zachęcam się zapoznać. Mnie do gustu najbardziej przypadło Ubuntu GNOME 14.10 widoczne poniżej, jednak niemało zmian trafiło także do Xubuntu, Lubuntu oraz Kubuntu. W tym ostatnim Plasma 5 prezentuje jeszcze większy nacisk na "flat design", a całość dojrzała podobnie jak środowisko Unity.

Pulpit GNOME w Ubuntu 14.10. Fot. WebUpd8.org
Najnowsze Ubuntu pobrać można jak zawsze ze strony producenta, bądź korzystając z torrentów.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety