niedziela, 19 października 2014

Ubuntu jak OS X Yosemite - transformujemy wygląd Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 21:30, niedziela, 19 października 2014


Unity upodobnione do najnowszego wydania OS X Yosemite.
Apple udostępniło niedawno kolejną wersję stabilną OS X, która tym razem garściami czerpała z filozofii flat design - wcześniej znanej z iOS czy nowych wersji Androida. Choć za samym systemem z Cupertino można nie przepadać, obecnie naprawdę trudno odmówić mu tytułu najlepiej wyglądającego. Zobaczmy więc, które elementy wizualne można szybko przenieść do Linuksa.

Nie wszystko "jak leci"

Przy wszelkiego rodzaju transformacjach systemu, które mają go uczynić podobnym do konkurenta, zdecydowanie nie można przesadzać - idealnej kopii OS X i tak nie uda nam się stworzyć. Kurczowe trzymanie się koncepcji kopiowania wszystkiego "jak leci" sprawi, że skończymy z koślawą podróbką, która już na pierwszy rzut oka będzie budziła uśmiechy z politowania.

U siebie zdecydowanie nie chciałem rezygnować na przykład z paska Unity. Ikony z lewej strony ekranu i sposób przełączania się między aplikacjami, wydaje mi się po prostu wygodniejszy niż ten znany z OS X. Niewątpliwie jest to też kwestia przyzwyczajenia - i w tym przypadku również nie zamierzam na siłę zmuszać się do zmian, w końcu aktualizacja wyglądu systemu ma uprzyjemnić korzystanie z komputera, a nie odwrotnie.

Ubuntu Tweak i Unity Tweak Tool

Unity Tweak Tool i Ubuntu Tweak pozwalają dostosować wygląd Ubuntu.
Niezależnie od tego, do jakiego systemu chcemy upodobnić Ubuntu, bez Unity Tweak Tool i Ubuntu Tweak, nie zdziałamy wiele. Ten pierwszy znaleźć możemy bezpośrednio w Centurm Oprogramowania Ubuntu, natomiast paczkę deb z Ubuntu Tweak pobierzemy ze strony twórców.

Uzbrojeni w odpowiednie narzędzia, warto poszukać odpowiedniego motywu. Mnie najbardziej przypadł do gustu ten odnaleziony na Deviantart, razem z którym w zestawie otrzymujemy też zestaw makowych ikon. Do eksperymentów z tapetami używam natomiast Ubuntu Tweaka, który w zakładce Usprawnienia, posiada moduł pozwalający na szybkie zastosowywanie grafik z sieci.

Ubuntu, które niedoświadczony użytkownik mógłby łatwo pomylić z produktem Apple'a.
Po pobraniu paczki z motywem, musimy rozpakować pliki i przenieść je do odpowiedniej lokalizacji, gdzie przechowywane są w systemie tego typu informacje. Najłatwiej w konsoli wpisać po prostu:

sudo nautilus /usr/share/themes
Następnie w nowej zakładce otwieramy folder Pobrane (lub inne miejsce, do którego pobraliśmy paczkę) i zawartość rozpakowujemy do otwartego wcześniej folderu /usr/share/themes. Później w Unity Tweak Tool w zakładce Wygląd klikamy na ikonę z napisem Styl. Tam na liście powinniśmy znaleźć nowy motyw Osx-yosemite, a w karcie Ikony odnaleźć zestaw Mbuntu.

Dock - gdyby pasek Unity okazał się gorszy

Docków narzędziowych dla Ubuntu jest co najmniej kilka - najbardziej rozbudowaną aplikacją tego typu, która bez wątpienia pozwoli mocno upodobnić system do Mac OS, jest Cairo Dock. Całość razem z dodatkami można zainstalować wykonując kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:cairo-dock-team
sudo apt-get update
sudo apt-get install cairo-dock cairo-dock-plug-ins


Jak wspomniałem na początku, dla mnie pasek Unity jest całkiem wygodny, a w panoramicznym ekranie pionowe doki mają zdecydowanie większy sens, niż zabieranie cennej przestrzeni pod oknem aplikacji. W przypadku Cairo Dock możemy jednak bez problemu dostosować położenie ikon z uruchomionymi programami - pozostawiając je przy dowolnej z krawędzi ekranu.

To dopiero początek

Do wyglądu znanego z OS X jeszcze daleka droga. Diabeł tkwi w szczegółach, a to właśnie odwzorowanie detali takich jak rendering czcionek czy ustawienie odpowiednich rozmyć, jest zdecydowanie najtrudniejsze. Większość użytkowników zadowoli się jednak motywem, który na pierwszy rzut oka przysporzy mniej technicznym znajomym nieco problemów z rozpoznaniem systemu.

Gnome przypominające OS X Yosemite
W sieci znaleźć można oczywiście sporo innych zestawów, jak chociażby powyższy, gdzie autorzy postanowili bazować na "czystszym" GNOME. Ostatecznie nic nie sprawdzi się jednak tak dobrze, jak eksperymenty i przenoszenie do własnej maszyny tylko funkcji, które faktycznie umilą nam pracę - w końcu i Yosemite dopiero teraz zdobyło kilka rozwiązań, znanych z Ubuntnu już od dawna.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety