czwartek, 6 listopada 2014

PhotoQt - przeglądarka obrazów dla Ubuntu, którą naprawdę polubisz

Autor: Adrian Nowak, 23:09, czwartek, 6 listopada 2014


Przeglądarka PhotoQt uruchomiona w Ubuntu.
Przeglądarka obrazów to nie aplikacja, której zwykle poświęcałbym zbyt wiele uwagi. Od czasu do czasu pojawia się jednak narzędzie zdecydowanie wyróżniające się w swojej kategorii - jednym z nich jest właśnie PhotoQt, które można w kilka chwil zainstalować w Ubuntu.

Standardowa przeglądarka obrazów znana z GNOME prawdopodobnie wystarczy 99% użytkowników. Osoby szukające jednak nieco więcej, zdecydowanie powinny zainteresować się PhotoQt, które dostępne jest również w wersji dla Windowsa - gdyby ktoś jeszcze był zmuszony go używać.

PhotoQt wykorzystuje znaną bibliotekę GraphicsMagick w związku z czym wspiera zdecydowaną większość formatów graficznych, w jakich można przechowywać zdjęcia (łącznie ponad 80). Choć na narzędzie warto zwrócić uwagę przede wszystkim ze względu na ciekawy i jednocześnie minimalistyczny interfejs (oczywiście jak wskazuje nazwa - w Qt), nie zabrakło również wielu funkcji dla bardziej wymagających.

W narzędziu dokonamy prostych manipulacji obrazem - obracanie czy zmiana nazwy lub usuwanie. Jednym kliknięciem, a właściwie ruchem myszy, uzyskać można również dostęp do aplikacji EXIF ukrytych w plikach, dzięki czemu można się dowiedzieć na przykład, jakiego aparatu użyto do wykonania zdjęcia - bądź nawet sprawdzić lokalizację czy tagi GPS (jeśli grafika powstała na przykład z użyciem smartfona).

PhotoQt najlepiej zainstalować z repozytorium prowadzonego przez twórców aplikacji, wykonując w linuksowej konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoqt
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety